Buzlar Çözülmeden Tiyatrosunun Konusu, Özeti, Dramatik Örgüsü, Kişiler ve Özellikleri, Temel Çatışmaları, İncelemesi edebiyatfatihi.net

Cumhuriyet Dönemi
'nde tiyatro eserleriyle tanınan Cevat Fehmi Başkut'un iki kere sinemaya da uyarlanan "Buzlar Çözülmeden" adlı tiyatro eserinde ise ihtilalden sonraki karmaşık dönemde akıl hastanesinden kaçan bir grup delinin yolları karlarla kapanmış bir Anadolu kasabasına gelmeleri ve burayı akıllılardan daha iyi yönetmeleri anlatılıyor.

Deli Deli Küpeli adıyla sinemaya uyarlanan ve büyük usta Kemal Sunal'ın başrolünde oynadığı Buzlar Çözülmeden oyunu dönemin toplumsal yaşamına mizahi ve eleştirel bir tutumla yaklaşmıştı. 

Bu yazımızda Buzlar Çözülmeden tiyatro oyununun dramatik örgüsünü, kişiler ve özelliklerini, temel çatışmalarını, dil anlatım, üslup, sunum özelliklerini bulabilirsiniz...

CEVAT FEHMİ BAŞKUT "BUZLAR ÇÖZÜLMEDEN" TİYATRO İNCELEMESİ

Konusu: İhtilalden sonraki karmaşık dönemde akıl hastanesinden kaçan bir grup delinin yolları karlarla kapanmış bir Anadolu kasabasına gelmeleri ve burayı akıllılardan daha iyi yönetmeleri anlatılıyor. 

Dramatik Örgü:
 • Bir akıl hastanesinde bir grup "deli" idarecileri tımarhaneye tıkarak hastaneyi ele geçirir.
 • Yakınlardaki bir kasabaya giderek kendilerini Ankara'dan gönderilen yeni kaymakam, hakim, maarif müdürü, jandarma... olarak tanıtırlar, halk ihtilal karışıklığından dolayı şüphelenmez.
 • Kasaba merkeziyle vilayet arasındaki telefon ve telgraf hatlarını kesen akıl hastaları yolların kapalı oluşundan da yararlanarak kasabayı kendilerince idare etmeye başlarlar.
 • Kaymakam halk için birçok iş yapar, kısa sürede halk tarafından benimsenir.
 • Kasaba eşrafı tarafında sömürülen yoksul halka yeni kaymakam, ekilip biçilemeyen toprakları ihtiyaç sahiplerine dağıtır, karaborsacıların istiflediği malzemeleri halka bedava dağıtır.
 • Kendi düzenlerine çomak sokulan eşraf, buzlar çözülüp de yollar açılınca "Kasabada isyan çıktı!" diye haber gönderir.
 • Ellerinde sopalar, taşlar ve silahlarla halkın Hükümet Konağı'na yürüdüğünü öğrenen eşraf kalabalığın akıl hastası olduğu anlaşılan kaymakamı linç etmek için geldiğini düşünür ama halk deli kaymakama destek için oraya gelmiştir.
 • Kalabalığın asıl eşrafı linç etmek istediği anlaşılınca eşraf hapse atılmayı tercih eder.
 • Kaçtıkları hastaneye geri götürülmek için akıl hastalarının hepsi bir kamyona bindirilir.
Kişiler ve Özellikleri:

Kaymakam: Yaptıklarıyla halk arasında çok sevilen ve desteklenen biridir. Kanunları kendine göre yöntemleri uygular. Halkın birçok sorununu çözer, karaborsacılarla ve sömürücü kasaba eşrafıyla kıyasıya mücadele eder. Buzlar çözülmeden kasabanın tüm sorunlarını çözmek ister.

Deli Çavuş: Köyün delisi olarak nam salar, yeni kaymakam gelince kendisine kaymakamlıkta görev verir. Kaymakamı çok sever ve ona saygı duyar.

Tahrirat Katibi: Tüm işleri kanuna, nizama göre halletmeye çalışır. Kırtasiye işlerinin gerekliliğini savunur. Kaymakama önceleri karşı çıksa da sonra alışır ve işlerin öyle de yürüdüğünü görür.

Hatice: Kasaba sakinlerindendir. Kaymakamı sever ve onu destekler. 

 edebiyatfatihi.net

Temel Çatışmaları: Ezen-ezilen, sömüren-sömürülen, iyilik-kötülük doğruluk-sahtekarlık çatışmaları vardır.

Dil ve Üslup: Kişiler yetiştikleri çevreye uygun olarak ağız özellikleriyle konuşturulmuştur. Yazarın dönemin toplumsal yaşamına eleştirel ve mizahi tutumu vardır.

Sunum Özellikleri:  Olayların gelişimine göre ana bölümler perde ve perdelerin içindeki küçük bölümler meclis olarak sunulmuş, oyuncuların davranışları parantez içinde belirtilmiştir.

Yazar Hakkında:

CEVAT FEHMİ BAŞKUT (1905-1971)

 • Edebiyatımızda “Buzlar Çözülmeden” ve “Paydos” adlı oyunlarıyla tanınmıştır.
 • Konularını insanlar arasındaki çatışmalardan alan, kişileri genellikle ahlak bakımından eleştiren oyunlarıyla tanınmıştır.
 • Cumhuriyet’ten sonra ortaya çıkan değişimleri mizah unsurlarını kullanarak anlattığı oyunları ona yaygın bir ün kazandırmıştır.
 • Biçim denemelerine de giriştiği oyunlarında bütün toplum katlarından ve her çevreden insanı tiplemeye çalışmıştır.
 • Ayrıca dış ülkelerde oyunun sahnelenen ilk Türk yazarı unvanını almıştır.
 • En bilinen yapıtı “Buzlar Çözülmeden”, bugün hâlâ birçok tiyatro topluluğunca sergilenmekte olup iki kez de sinemaya uyarlanmıştır.

Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar