Hürriyet Kasidesi İle Kürsi-yi İstiğrak Şiirinin İçerik Karşılaştırması

www.edebiyatfatihi.net
Türk şiirine "metafizik ürperti"yi getiren Tanzimat sanatçısı Abdülhak Hamit, şiirde biçim özellikleriyle köklü değişiklikler yapmış, modern anlamda Türk şiirinin kurucularından biri sayılmıştır. Felsefi şiir tarzını edebiyatımızda işleyen en önemli kişi olarak da bilinen "şair-i âzâm" Türk şiirine büyük ufuklar açmıştır. Tam bir tezat şairi olan Hamit, şiirlerinde hem karmaşık hem de basit duygu ve düşüncelere yer verir. "Tabiat" ve "aşk" şiirlerinde ana temalar olarak öne çıkar.

Tanzimat şiirinin en coşkun seslerinden biri olan vatan şairi Namık Kemal ise, doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen bir sanatçıdır. Vatanını ve hürriyetini çok sevdiği için, ülkenin içinde bulunduğu zor şartlardan kurtarılması için elinden gelen her türlü gayre­ti göstermiştir. Namık Kemal'in Hürriyet Kaside'sinde ifade ettiği gibi  vücudun mayası, vatan toprağıdır ve vücut;  vatan uğruna toprak olsa en ufak bir üzüntü duymayacaktır. Şair bu kasidesinde hürriyeti büyüleyici olarak görüyor ve hürriyet mücadelesi "korkulu ateş de olsa" bundan asla vazgeçmeyeceğini söylüyor. Yüklenilen bu anlamlar dönemin genel zihniyetidir. "Hürriyet" teması Tanzimat döneminin ana unsuru olduğu için döneminin tarihi ve sosyal,siyasi gerçekliğiyle ilişkilidir.

Bu yazımızda Hürriyet Kasidesi ile Kürsi-yi İstiğrak şiirini içerik, biçim ve üslup açısından karşılaştırdık...Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar