Bu yazımızda 20.yüzyılın en önemli yazarlarından Reşat Nuri Güntekin'in  Gamsız'ın Ölümü adlı hikayesinin incelemesini (konusu, teması, olay sıralanışı, temel çatışması, yapı unsurları, kişiler, mekan, zaman, anlatıcı...) bulabilirsiniz...

Fatih Kutay/edebiyatfatihi.net

20.yüzyılın en etkin romancılarından biri olan Reşat Nuri Güntekin Gamsız'ın Ölümü adlı hikayesinde mahallelinin Gamsız adını verdikleri bir sokak köpeğinden hareketle çocukların masum ve sevgi dolu dünyasını, duyarlılıklarını işliyor.

Sade ve canlı bir dille yazdığı eserlerinde Türkçemizi başarıyla kullanan Güntekin,  sosyal temalı bu hikayesinde de çocukların şefkatini aynı sıcak üslubuyla yansıtıyor.

Gamsız'ın Ölümü, "İnsan gibi anlayışlı, fakat insandan daha vefakâr" olan mahalle köpeği  Gamsız'la "ana mektep" öğrencilerinin dostluğunu, köpeğin trajik sonunu anlatan kalbe dokunan bir hikaye...

"Gamsız'ın Ölümü" Hikayesi

GAMSIZ'IN ÖLÜMÜ-REŞAT NURİ GÜNTEKİN

Konusu: Ana okulu öğrencileri tarafından çok sevilen bir  mahalle köpeği olan Gamsız'ın ölümü

Teması: Hayvan sevgisi

Temel Çatışması: Hikâyedeki  çatışma öğretmenlerin Gamsız'ın ölmek üzere olduğunu fark etmeleri üzerine çocukları ondan uzak tutmaları, buna karşın çocukların köpeğe yakın olmak, onunla ilgilenmek istemelerinden doğmaktadır. 

OLAY ÖRGÜSÜ (Kronolojik Sıra)
Dil ve Anlatım Özellikleri: Yazar hikayesinde sade, canlı ve etkileyici bir dil kullanmıştır. Okuyucunun olaylar karşısındaki duygusal tutumunu etkileyecek tasvirleri oldukça dikkat çekicidir. 

Anlatıcı: Hikayedeki olaylar, ilahi bakış açılı hakim anlatıcı tarafından aktarılmıştır. Bu bakış açısında anlatıcı olayların öncesini ve sonrasını, kahramanların zihin dünyasını bilir. 

www.edebiyatfatihi.net

Tür Özellikleri: Hikaye belirgin biçimde "olay hikayesi" türünün özelliklerini taşımaktadır. 

Bu tarz öykülere “klasik vak’a öyküsü” de denir.
Bu tür öykülerde olaylar zinciri, kişi,mekan ve zaman  ögesine bağlıdır.
Olaylar serim, düğüm, çözüm sırasına uygun olarak anlatılır.
Olay, zamana göre mantıklı bir sıralama ile verilir, düğüm bölümünde oluşan merak, çözüm bölümünde giderilir.
Bu teknik, Fransız sanatçı Guy de Maupassant (Guy dö Mopasan) tarafından geliştirildiği için bu tür öykülere “Maupassant tarzı öykü” de denir.Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar