12.SINIF MHG YAYINLARI DİL VE ANLATIM KİTABI CEVAPLARI ,SAYFA 41

reklamlar
12.SINIF MHG YAYINLARI DİL VE ANLATIM KİTABI CEVAPLARI ,

SAYFA 41
ÖYKÜ (HİKAYE) 

ÖN HAZIRLIK1. Sınıf dört gruba ayrılır. Birinci grup halk hikâyesi, ikinci grup Maupassant (Mapusant) tarzı (olay hikâyesi) bir hikâye (Refik Halit, Ömer Seyfettin, Sabahattin Ali gibi), üçüncü grup Çehov tarzı (durum hikâyesi) (Memduh Şevket Esendal’ın 1922’den sonra yazdığı hikâyeler gibi), dördüncü grup Sait Faik’in sanat hayatının son devresini karakterize eden hikâyelerden biri ile 1950 sonrası hikâyelerinden birini seçer. Seçilen hikâye 9. Sınıf Edebiyat Dersi Öğretim Programı’nda yer alan “Anlatmaya Bağlı Edebi Metinleri, İnceleme Yöntemi”ne göre incelenir. Gruplar hikâyelerini yapı, tema, dil, anlatım, gerçeklik ve gelenek bakımından karşılaştırır.
2. Kitabınızın 168. sayfasındaki “Aşkın İki Yüzü Tek Hâli” adlı metni okuyunuz. Bu metinden yola çıkarak “Âşık Garip” adlı halk hikâyesinin özelliklerini belirleyiniz. 

3. Bir hikâye eleştirisi bulup okuyunuz. Bu eleştiride nelere dikkat edildiğini kavramaya çalışınız.

HİKAYE İNCELEMESİ İÇİN TIKLAYINIZ

 4. Sait Faik’in hayat hikâyesini araştırınız. Bunun için kitabınızın 135. sayfasındaki “Sait Faik Abasıyanık Öykülerinde Değişim” adlı metni de okuyunuz. 

SAİT FAİK EN ÖZLÜ BİLGİLERLE...TIKLAYINIZ

HAZIRLIK
1. Sait Faik’in “Kınalı Ada’da Bir Ev”, “Sinağrit Baba”, “Alemdağ’da Var Bir Yılan” gibi 1950’den sonra yazdığı kendi “ben”ini ve bunalımlarını anlatan hikâyeleri ile Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Abdullah Efendi’nin Rüyaları” kitabında bir araya getirilen metinleri özetleyiniz. 

 SAİT FAİK ÖYKÜ ÖZETLERİ İÇİN TIKLAYINIZ
ABDULLAH EFENDİNİN RÜYALARI ÖZETİ İÇİN TIKLAYINIZ

2. Hikâyelerin özetlerini sınıfta anlatınız. 

3. Hikâyeleri, anlatmaya bağlı metinleri inceleme metoduna göre yapı, tema, dil, anlatıcı, gerçeklik ve gelenek yönlerinden inceleyiniz

Yukarıdaki bağlantılarda incelemeleri var...

 http://www.edebiyatfatihi.net/2016/09/12sinif-mhg-yayinlari-dil-ve-anlatim.html#.V-GH8fCLTIU

1 yorum:

  1. Bari sayfa 55 i verin yarin dersim var yapmadim hepsini

    YanıtlaSil

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.