Reşat Nuri Güntekin-Acımak Romanının Konusu, Özeti, Olay Örgüsü, Kişiler, Mekan ve Zaman, İncelemesi

Konusu:
Yaşadığı olumsuz olaylardan dolayı acıma duygusunu kaybetmiş bir kadının, babasının günlüğünü okuduktan sonra, acımayı öğrenmesi anlatılıyor.

(Özet kısmı kaynak: 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı, Sonuç Yayınları, 2018

Özeti:  Mektebin başmuallimi olan Zehra; çalışkan, disiplinli, verdiği kararların arkasında duran bir öğretmendir. Bulunduğu okulda birçok yenilik yapar, güzel ve uygun bulmadığı şeyleri değiştirir.
Geçmişte yaşadığı kötü olaylardan dolayı acıma duygusu nedir bilmeyen Zehra, merhametsizdir. Öğrencilerinin yaptığı hiçbir yanlışı affetmez, en ufak bir hataya bile büyük tepkiler gösterir,
onları cezalandırır. Maarif Müdürü Tevfk Bey, Zehra'yı bu özelliğinden dolayı defalarca uyarmış olmasına rağmen Zehra'nın davranışlarında hiçbir değişiklik görülmez.

Bir gün bölge vekili Şerif Bey, Zehra'nın okulunu ziyarete gider. Şerif Bey, Zehra'nın babasının çok hasta olduğunu, bu nedenle Zehra'nın mutlaka İstanbul'a gidip babasını görmesi gerektiğini söyler. Fakat, Zehra sert bir tavırla babasının olmadığını söyleyerek vekilin isteğini geri çevirir. İki gün sonra İstanbul'dan Zehra'ya babasının ölüm döşeğinde olduğunu, az bir vaktinin kaldığını bildiren bir telgraf gelir. Tevfk Bey, hemen Zehra'yı odasına çağırarak ona durumu anlatır. Zehra, yine aynı gerekçelerle İstanbul'a gitmeyeceğini söyler ve oradan ayrılır.

Bir süre sonra elinde bir bavulla gelen Zehra, fkrini değiştirmiştir ve İstanbul'a gidecektir.
Zehra, yolculuk boyunca çocukluğunda yaşadığı kötü olayları düşünür: Teyzesi Ruhsar'ın nasıl
zalim bir kocayla evlendirildiğini, nasıl öldüğünü, erkeklere bu yüzden düşman olduğunu hatırlar. Annesinin çilelerini, babasının umursamazlığını, komşuları Necip Bey’in iyiliklerini, kendisinden dört yaş büyük ablası Feriha’nın ölümünü düşünür. 

Karakterleri: Zehra Hanım, Tevfik Bey, Mürşit Efendi, Müşerref, Feriha...

⇲Romanın akademik incelemesi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz...                                            


Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar