10 Nis 2017

Çok sevilen bir kişiye yazılan mektuplar ile resmi mektuplar arasında anlatım ve içerik bakımından ne gibi farklılıklar vardır?

Reklamlar

 Çok sevilen bir kişiye yazılan mektuplar ile resmî mektuplar arasında anlatım ve içerik
bakımından ne gibi farklılıklar vardır? 

inceleme: www.edebiyatfatihi.net

Çok sevilen bir kişiye yazılan mektuplar ile resmî mektuplar arasında anlatım ve içerik bakımından ne gibi farklılıklar vardır?

  • Çok sevilen bir kişiye yazılan mektuplarda "sevgili, canım ,değerli" gibi hitap ifadeleri kullanılırken resmi mektuplarda hangi kuruma yazılıyorsa onun adıyla başlanır.  
  • Her iki mektubun yazılış amaçları çok farklı olduğundan buna göre bir dil kullanılır.
  • Çok sevilen bir kişiye yazılan mektupta samimi , doğal ve sade bir dil kullanılır , resmi mektuplarda ciddi , kısa ve öz bir anlatım vardır.
  • Çok sevilen bir kişiye yazılan mektuplar iyi dilek ve temennilerle bitirilirken resmi mektuplarda "arz ederim" gibi resmi ifadelerin kullanılması gerekir.
  • Çok sevilen bir kişiye yazılan mektuplarda her türlü ayrıntıya girilebilirken resmi mektuplarda konunun dışına çıkılmaz.
Artikel Terkait

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon