ÇAMAŞIR SUYUNUN HASTASI, HİJYENİN USTASIYIM !

FATİH KUTAY /www.edebiyatfatihi.net 

Birçok programını ilgiyle izlediğim TLC'de bayıldığım bir yapım var: Orijinal adıyla Obsessive Compulsive Cleaners, Türkçesiyle "Temizlik Bağımlıları"

Uç noktalardaki insanları bir araya getirmek harika bir fikir. Programda istifçilik yapıp hiçbir eşyayı atmayan çöp ev kıvamında bir evde yaşayan "temizlik düşmanı" insanlarla onların evlerini temizlemeye gelen "aşırı titiz ve hijyen takıntılı" insanlar konu ediliyor.

                                          

 Bu sıradışı program sayesinde evini yıllardır temizlemeyip büyük bir pislik içinde yaşayan insanları da gördüm, buna zıt olarak klozetindeki bakterileri veya bir restauranttaki bardaklardaki mikropları ölçmek için bakteri ölçüm aleti kullanan insanları da... Aslına bakarsınız iki uç noktadaki insanların da ciddi bir terapiye ihtiyaçları var... İki şekilde de hayat gerçekten çok zor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Programın menşei İngiltere'de yaklaşık 3 milyon istifçi varmış. Her birinin evi çöp ev kıvamında. Artık 7 yıldır çarşafı bir kez olsun değiştirilmemiş leş gibi bir yatak mı ararsınız, 16 yıldır hiç süpürülmemiş, dolabının içinde ölü fare bulunan, aldığı hiçbir eşyayı atamayıp eşya dağlarının tüm odayı kapadığı, pencerelerinden güneş sızmayan evleri mi ararsınız neler neler? Tabii bunun tam tersi günde 10 saat temizlik yapan (yok artık ya !) mutfak ocağını diş fırçasıyla en ince detayına kadar pırıl pırıl yapan, simetri hastalığı olup yamuk duran her şeyden rahatsız olan insanlar da var...

Evinde istifçilik yapan insanların ortak özellikleri bu eşyaların bir gün işine yarar düşüncesine kapılmaları. Eski dergiler, kaplar, giysiler, kitaplar, önemsiz e-postalar, faturalar, not tutulmuş ya da liste yapılmış kağıtlar gibi, başka insanlara gereksiz görünen birçok şeyi biriktirmek ya da atmakta zorlanmak, kişinin evinin artık uygun bir yaşam alanı olamayacak kadar çok dağınık olması...

İş ya da sosyal yaşamdaki endişe ve davranış bozuklukları bunlardan sadece birkaçı...

Bu programı izledikten sonra kalkıp temizlik yapasım veya evdeki işe yaramaz eşya varsa onlardan kurtulasım geliyor...

Kısacası bu program öyle sıradan bir temizlik belgeseli değil, insanlık için büyük ibretler barındıran kaliteli bir yapım... Denk gelirseniz izlemenizi öneririm... "Temizlik bağımlıları" Salı günleri 21.30'da TLC'de ekrana geliyor.

Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar