9.sınıf edebiyat kitabı cevapları MEB , sayfa 44

SAYFA 44
AHENK (SES VE RİTİM)
 Hazırlık

www.edebiyatfatihi.net
1. Tören yürüyüşlerinin seyircilere hoş gelmesinin sebebi ne olabilir? Tartışınız. Ulaştığınız sonuçları defterinize yazınız.
BELİRLİ BİR DÜZEN VE AHENKLİ İÇİNDE OLMASINDAN HOŞ GELİR.

2. Aşağıdaki şiirlerden Koçaklama’ yı düz yazı gibi, şu an okuduğunuz soruyu da şiir gibi okuyunuz. Bu iki okumayı karşılaştırınız. Sonuçları tahtaya yazınız.

ŞİİRSEL ÖZELLİKLERİ ORTADAN KALKAR...SORUYU ŞİİR GİBİ OKUDUĞUMUZDA HARHANGİ BİR AHENK ÖZELLİĞİ KAZANMAMAKTADIR.

3. Birçoğumuzun ezberinde uzun ya da kısa birkaç şiir ya da şiir parçası bulunmaktadır. Buna karşılık düz yazı için aynı şeyi söylemek zordur. Sizce şiirin kolay ezberlenebilir ve akılda tutulabilir olmasının sebebi nedir? Tartışınız. Ulaştığınız sonuçları defterinize yazınız.


AHENKLİ OLMASINDAN KAYNAKLANMAKTADIR.

4. Bir robotun konuşmasıyla bir insanın konuşmasını karşılaştırınız. Ses akışındaki farklılık nereden kaynaklanmaktadır? Tartışınız. Ulaştığınız sonuçları defterinize yazınız.

ROBOTUN KONUŞMASI YAPAY İNSANINSA DOĞALDIR.  SES AKIŞINDA VURGU VE TONLAMA , DOĞALLIK-YAPAYLIK BU FARKLILIĞIN SEBEPLERİDİR.
Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.