Türk Dizileri Azerbaycan'da Türk İsimlerine İlgiyi Artırdı

edebiyatfatihi.net ÖZEL İÇERİK

Azerbaycan'da Türksat uydusu üzerinden çok  izlenen Türk dizileri son zamanlarda bebek isimlerinde  Türkçe kökenli adlara  olan ilgiyi artırdı.

Azerbaycan'da Türk tv. kanalları en çok izlenen kanallar arasında yer alıyor. Türk dizilerinde oynayan oyuncuların ve canlandırdığı karakterlerin isimleri son zamanlarda Azerbaycan'da bebeklere en çok verilen isimler arasında yer alıyor. Dizilerde hayranı olunan karakterin adı veya karakteri canlandıran oyuncunun isimleri bebeklere konuyor.


Hazar Tv.de yer alan habere göre son zamanlarda Azerbaycan'da "Alper, Define, Tügan, Tugay" gibi bebek adları ilk kez duyulurken kız çocuklarına yeni isimlerden en çok  "Işılay, Gülten, Aylin, Ayla, Betül, Betüle, Aysu, Deniz, Damla, Defne, Define, Dünya, Yağmur, Nihal, Semral, Binnure"; erkek bebeklere ise "Tügan, Alper, Tugay, Erturan, Turab, Ümman, Ünal" gibi adlar koyuluyor.

 Bazı Azeri vatandaşlar "Herkes öz babasının öz atasının ismini devam ettirmeli" şeklinde tepkisini koyarken bazılar da bu durumu normal karşılıyor.

Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar