2 Mar 2016

9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI,133.SAYFA CEVAPLARI

Reklamlar

9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI,133.SAYFA CEVAPLARI133.SAYFA9. “—Zayıflamışsın len!

— Zayıfladık zahir...”

“Bulut bir muhavere müddeti zarfında dağdan inerdi.”

“Sığırtmaç:

— Okuyacan artık, dedi.”

“Biz, mektep hocası sıfatıyla, çocukları ve buzağıları okşar dururduk. Akşam çekilir gelirdi. Meydandaki yalağa su, boyuna dökülür dururdu.”

Yukarıdaki ifadelerden yola çıkarak metnin dil ve anlatım özellikleri hakkında neler söylenebileceği­ni defterinize yazınız.

Metinde, köylülerin yöresel konuşmalarına yer verilmiştir. Bu ifadelerin dışında doğal dil­den farklı olarak benzetmelerin, tasvir ve tahlillerin, belli bir temayı ifade etmek için bir araya getirilmiş söz ve söz grupları ile cümlelerin kullanıldığı sanatsal bir dil kullanılmıştır.

10. “Köy birdenbire hasta talebemle beraber gömülmüştü. Üstüne bir avuç toprak atmıştım. Ben bu çocuğu çok severdim!” , “Bütün kış birbirimizden birçok şeyler saklayabilirdik. Bu birçok şeylerin içinde ke­derler, zayıflamalar, açlıklar. ve hergelelikler vardı.”

Yukarıdaki ifadeleri anlam bakımından metnin bütünüyle ilişkilendirerek yorumlayınız.
Verieln cümlelerde anlatıcı olan köy öğretmeninin ruh durumuna yer verilmiştir.Metnin bütününde köy hocasının bakış tarzı ve ruh hali anlatıldığı için bu ifadeler metnin bütünüyle örtüşmektedir.
11. Köy Hocası ile Sığırtmaç hikâyesindeki köy hocası ve sığırtmacın kahramanlık özelliklerini belirleyip aşağıda verilen çözümleme tablosundaki soruları cevaplayınız.10.ETKİNLİK

Sait Faik ABASIYANIK rolünü üstlenen öğrenci kürsüye gelir ve öğrencilerin, Sait Faik ABASIYANIK'ın edebî şahsiyeti ve hayatı hakkındaki sorularına cevap verir.Artikel Terkait

Yorumları Göster
Yorumları Gizle

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

Edebiyat yazılılarında başarınızı artırın, kanalımıza abone olun!