9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI EKOYAY YAYINLARI ,SAYFA 186

9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI
EKOYAY YAYINLARI

SAYFA 186

9. Edebî metinlerle öğretici metinleri, anlamlarının okuyucuya, zamana ve mekâna göre deği­şip değişmemeleri yönünden karşılaştırınız. Ulaştığınız sonuçları sebepleriyle birlikte sözlü olarak ifade ediniz.

Edebi metinlerin anlamları okuyucuya, zamana ve mekana göre değişebilir. Öğretici metinlerin anlamları ise genellikle değişiklik göstermez.
11. Millî Mücadele Döneminde Türk basınının üstlendiği rolü dikkate alarak Atatürk'ün basına verdiği önemi açıklayınız.

ATATÜRK'ÜN BASINA VERDİĞİ ÖNEM...TIKLAYINIZ  

12. Atatürk’ün düşüncelerinden hareketle bilim ve tekniğin millet hayatındaki yerini sözlü ola­rak ifade ediniz.

CEVABI İÇİN TIKLAYINIZ

15. “Öğretici metinleri yazıldıkları dönemin şartları içinde değerlendirmek gerekir.” ifadesin­den ne anladığınızı belirtiniz.

Öğretici metinler yazıldıkları dönemin toplumsal sorunlarını, önemli olaylarını, bilim ve tekniğini yansıtır. Dönemden döneme bu özellikler farklılık göstereceği için öğretici metinleri yazıldıkları dönemin şartları içinde değerlendirmek gerekir.7. Etkinlik: Aşağıdaki dörtlüğü yorumlayarak dörtlüğün ana duygusunu konu alan kısa bir yazı yazınız.
Yüce surları ören taş değil düşüncedir.
Kişiye uzluk veren yaş değil düşüncedir.
Suç onun eseridir, yasa onun eseri.
Darağacına giren baş değil düşüncedir.
Yetik Ozan

Şiirde düşüncenin insan hayatındaki rolü ve önemi anlatılıyor. İnsan hayatına yön veren, kişiye mutluluğa ulaştıran da sıkıntıya sokan da düşüncedir.
Benzer düşünceleri bir metin halinde ifade ediniz.


16. Sınıfa getirdiğiniz kısa metinleri okuyarak yorumlayınız. Metinlerde yazarlarına ait hangi ipuçlarının bulunduğunu arkadaşlarınızla paylaşınız.

Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.