23 Ara 2017

10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları,2017-2018, Sayfa 165

Reklamlar10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları,2017-2018, Sayfa 165
UYARI: BU VE DİĞER İÇERİKLERİMİZİ BAŞKA SİTELERDE YAYINLAMANIZA İZNİMİZ YOKTUR.
SAYFA 165

2. Katyuşa neden kürek cezasına mahkum edilmiştir?
Kitapta verilen özete göre hastanede çalışırken hırsızlıkla suçlandığı için kürek cezasına mahkum edilmiştir.

3. Katyuşa’nın koğuşundaki kadın mahkumların suçlarının ne olduğunu söyleyiniz.
Kadın mahkumlardan biri hırsızlıktan mahkum veremli bir kadındır, diğeri ise pasaportu olmadığı için mahkum olmuştur. Bir demiryolu bekçisinin karısı olan mahkum kadın da gelen bir treni bayrakla karşılamadığı için üç ay ceza yemiştir. Mahkumlardan diğer ikisi hırsızlık ve kundakçılık suçundan, bir diğer kadın mahkum ise bebeğini kuyuya atıp boğmaktan suçludur.  edebiyatfatihi.net

4. Nehlyudov’un Katyuşa’yı kurtarmak için uğraşmasının nedeni nedir?

Geçmişte yaptığı hatalarından büyük pişmanlık duyup vicdan azabı çektiği için

5. Metinde geçen karakterleri belirgin özellikleriyle yazınız.

Katyuşa: Küçük yaşta ailesini kaybetmiş, iki yaşlı kadının evinde hizmetçi olarak yaşamını sürdüren, genç ve güzel bir kızdır. Suçsuz yere mahkum edilmiştir.

Dimitri Nehludov: Erken yaşta babasını kaybetmiş, yirmili yaşlarında ve Rus
ordusunda görevli bir subaydır. Katyuşa'nın yaşadıklarından kendisini sorumlu duyup vicdan azabı çekerek onu hapisten kurtarmak için uğraşmıştır.

Korableva: Katyuşa’nın koğuşundaki mahkum kadınlardan biridir. iri yarı yaşlı, sert görünüşlü, güçlü kuvvetli, uzun boylu bir kadındır.

Korableva’nın yanındaki kadın:  Bir demiryolu bekçisinin karısı olan kadın gelen bir treni bayrakla karşılamadığı  için üç ay ceza yemiştir. Kara gözlü, basık burunlu, kısa boylu bir kadındı bu. Bir parça geveze olmakla beraber iyi biridir.

Fedosya: Çocuk gözlü, beyaz, pembe yanaklı çok güzel bir kadındır. Katyuşa'ya göz kulak olur.

Yaşlı Kadın: Oğluyla beraber kundakçılık suçundan mahkumdur. Oğlunun durumuna üzülmektedir.

Ve diğer mahkum kadınlar...
10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları,
Sayfa 165

6. Romandan hareketle Rus halkının sosyal yaşamıyla ilgili neler öğreniyoruz?

Romanda 19.yüzyıl Rusya'sının sosyal ve siyasi durumu gözler önüne serilmiştir. Devletin iç yapısındaki olumsuzluklar  halkın sosyal yaşamını da olumsuz etkilemektedir. İşlerini doğru düzgün yapmayan görevliler yüzünden boş yere acı çeken ve eziyet gören insanların dramları yansıtılmıştır. edebiyatfatihi.net Toplumsal eşitsizlik, yönetim aksaklıkları, adalet sistemindeki sıkıntılar, elle tutulur bir gerekçe olmaksızın hapse atılan insanlar, toplumun suçlu insanlara bakışı, cezaevlerinde yaşanan pek çok olumsuz olay dönemin yaşantısı hakkında ipuçları taşımaktadır. 


7. Metindeki kişiler, olayların geçtiği zaman ve mekânlar arasındaki ilişki sizde gerçeklik duygusu uyandırıyor mu? Neden?

Metindeki kişiler zaman ve mekan okuyucuda gerçeklik duygusunu uyandıracak şekilde verilmiştir.  
Hakikaten sigarayı ve çörekleri getirdi. Bir de dürüstlük göstererek paranın üzerini verdi. Hapishaneye kadarki yolda sigara içmesine izin verilmiyordu. Katyuşa dayanmak zorundaydı. Hapishane kapısında trenden inmiş olan yüz kadar tutuklu içeri alınıyordu. Bunlar; kimi sakallı, kimi tıraşlı, yaşlı, genç, yabancı, Rus; kiminin de bacaklarında zincirler bulunan mahkumlardı. Hapishane girişini toz ve gürültünün yanında ekşi bir ter kokusu kaplamıştı. Katyuşa yanlarından geçerken hepsi baktılar dönüp ona.

8. Yukarıda, okuduğunuz romandan alınmış bir bölüm bulunmaktadır. Bu metinde hangi bakış açısının kullanıldığını nedeniyle belirleyiniz.

İlahi bakış açısı kullanılmıştır. Çünkü anlatıcı olayların öncesi ve sonrasıyla her şeyi bilen biridir. 

9. Metnin temasını söyleyiniz.

Metnin teması vicdan azabıdır.


Eleştirel Okuma
Tolstoy, Marksizm’den etkilenerek oluşturduğu mülkiyet konusundaki radikal fikirleri nedeniyle bütün servetini köylülere dağıttı, her hâliyle köylüler gibi yaşamaya başladı. Hayatı boyunca yaşamın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalıştı. Kendi ülkesinin toplumsal siyasal çalkantılarını, halkının yaradılışını, yaşayışını büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden olduğu kadar, bir filozof ve bir eğitimci olarak da ün kazanmıştı. Bir süre sonra orduya girdi; Kafkasya’ya gitti. Kafkas halkının yoksulluk dolu yaşayışlarını ele aldığı izlenimlerle ilk gerçekçi hikâyelerini yazdı. Savaştan nefret etti. Sonra askerlikten ayrılıp Petersburg’a gitti. Yine de içinde, aradığını bulamayan bir ruh çalkalanıyordu. Batı Avrupa ülkelerinde uzun bir gezintiye çıktı. Yolda öldü.

1. Yukarıda verilen bilgilerden yola çıkarak Tolstoy’un yaşantısının olayların akışına ve metnin iletisine etkisini değerlendiriniz.

Tolstoy yaşadığı toplumun sorunlarına duyarsız kalmayarak toplumcu gerçekçi bir anlayış ve duyarlılıkla  yaşantısını olayların akışına ve metnin iletisine yansıtmıştır.

2. Yazarın realist çizgileri keskinleştirdiği bölümleri metinde tespit ediniz.

Eserini yazarken de mahkemeleri gezer, hukuk sisteminin işleyişi hakkında araştırmalar yapar, hapishaneleri dolaşır, tutuklularla konuşur Tolstoy. Tolstoy’un bu tavrı, ayrıntılara çok önem vermiştir yazdıklarındaki realist çizgileri daha da keskinleştirmek adına yaptıklarını gözler önüne serer.

Mahkeme salonunu ve hapishane koğuşunu betimlediği bölümler 

3. Tolstoy, zamanındaki adalet sistemini ve hukuk anlayışını eserine taşımıştır. Yukarıdaki metinden yola çıkarak o dönemdeki adalet anlayışını değerlendiriniz.

Dönemin adalet sisteminde ciddi sıkıntılar vardır. Yeterli deliller olmadan insanlar suçsuz yere hapse atılmaktadır. 

Artikel Terkait

Yorumları Göster
Yorumları Gizle

2 yorum

Vallahi kitap gibi adamsınız, inanılmaz başarılı cevaplar

Aynen katılıyorum

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

Edebiyat yazılılarında başarınızı artırın, kanalımıza abone olun!