Ömer Seyfettin, Yeni Bir Hediye Hikaye Özeti,Konusu,Olay Örgüsü,İncelemesi

Ömer Seyfettin / Yeni Bir Hediye

-ÖZET-


Sadi Bey otuzlu yaşlarına gelmemiş kel ve sıska biridir. Eşi Cevriye Hanım ise kilolu Sadi Beye göre daha dinç, dinamik ve yemek yemeyi de seven bir kadındır. Üstelik şiir de yazmaktadır. Sadi Bey ve eşi Cevriye Hanım akşam yemeği sonrası balkonda oturmuş kahve içmektedirler.

Cevriye Hanım kocasıyla ayın yansımasının güzelliği, kendi duygu durumu, ayın izlediği aşıklar konusunda konuşmak istemekte ancak Sadi Beyin dikkatini çekememektedir. Sadi Bey, karısının söylediği her şairane söze donuk cevaplar vermekte eşi Cevriye Hanım’ı kızdırmaktadır. Çünkü onun kafasında başka düşünceler vardır: “Dayı çocuklarının sünnetine götürecekleri hediye masrafı.”

Karısı hediye olarak şiir yazmayı, manevi değeri olan bir hediye götürmeyi teklif eder ama komik duruma düşeceklerini söyleyen eşine kabul ettiremez. Sadi Bey hediye düşünmeye başlar. Bulduğu hediyeler ona masraflı gelir ve vazgeçer. Ayın denize yansımasını izlerken denizin üstündeki bir torpido buldurur alacağı hediyeyi.

Karısı pek çok tahminde bulunur fakat hediyeyi bir türlü bulamaz. Karısının söylemezse kendisini camdan atacağını belirtmesi üzerine “Milyon kuruş kıymetinde, ama tanesi bir liraya” diyerek ipucu verdiği hediyeyi söyler artık . Yeni hediye “Donanma Piyangosu” dur.
Sadi Bey bulduğu masrafsız hediyesinin sevinciyle yatağına gidip uykuya dalar.

Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar