15 Eyl 2014

NOVA 10.SINIF EDEBİYAT 16.SAYFA CEVAPLARI( EN DOĞRUSU EDEBİYAT FATİHİ'NDE)

Reklamlar


10. Sınıf Türk Edebiyatı Nova Cevapları
 Sayfa 16
b) Süleyman Çelebi'ye ait yukarıdaki mesnevide Hz. Muhammed'in hayatı anlatılmaktadır. Eser, dinî konulu bir mesnevidir. Yukarıdaki şiirin yazıldığı dönemle ilgili neler söylenebilir?
Bu metindeki “Amine Hatun, Muhammed(s.a.v) Abdullah, rebi-ül evvel ayı,hayr’ül beşer, nur, üç melek, Kabe, tavaf, huri…” gibi sözcükler döneminin hakim zihniyetini yasıtmaktadır.
4) İslam medeniyetinin ve inancının izlerini parçada görmek mümkündür.Allah inancı, Peygamberimizin doğuşu gibi olaylar metnin zihniyetini yansıtmaktadır...

c) "Göç Destanı" ve "Mevlid" adlı eserden hareketle edebiyat tarihinin uygarlık tarihi içindeki yerini belirtiniz.

Toplumların maddî ve manevî varlıklarının; fikir, sanat çalışmalarıyla ilgili niteliklerinin tümüne uygarlık denir. İnsanlık binlerce yıllık bir uygarlık tarihine sahiptir. Edebiyat tarihi ise konusu insan olan ve edebî bir üslupla yazılmış bütün eserlerle ilgilenir. Geçmişten aldığı bu değerleri ve bilgileri gelecek kuşağa aktarır.  Aynı zamanda edebiyat tarihi gelecek kuşağın fikri yapısını oluştur ve böylece uygarlığın şekillenmesine yardımcı olur.
ANLAMA-YORUMLAMA

1. Kültür alanları ile ilgili farklı çalışma, kavram ve nesnelerin bir tarihi vardır. Bunların bütününü de uygarlık tarihi besler. Uygarlık tarihini besleyen kaynaklar nelerdir? Tespitlerinizi aşağıdaki tabloya yazınız.
tablonun cevabı için TIKLAYINIZ


2. Okuduğunuz edebî metinlerden hareketle bir dönem hakkında hangi yönlerden çıkarımlarda bulunabileceğinizi belirtiniz. Bu çıkarımların yapılması doğru mudur? Nedenini açıklayınız.
  • Dönemin sosyal olayları
  • önemin siyasi olayları
  • Dönemin ekonomik,idari,askeri, askeri vb. yapısı...
  • Dönemde hakim olan sanat anlayışı ve zevki....Bu çıkarımların yapılması doğrudur.Çünkü edebi metinler yazıldıkları dönemleri az çok yansıtır.
3. Edebiyat - tarih ilişkisini açıklayan bir paragraf yazınız. Yazdıklarınızı arkadaşlarınıza okuyunuz.

SORUNUN CEVABI İÇİN TIKLAYINIZ...(EN DOĞRUSU EDEBİYAT FATİHİNDE...)

4. Şehzade Mustafa Mersiyesi'nin işlediği konu itibarıyla yazıldığı dönemi yansıtan tarihî bir belge olduğu söylenebilir mi? Tartışınız. Ulaştığınız sonucu belirtiniz.

Edebi metinler tarihi bir belge niteliği taşımaz. Edebi eserlerdeki amaç: dilin bütün imkanlarından faydalanarak ''estetik''bir metin oluşturmaktır.Tarihi metinlerde ise doğrudan bilgi vermek amaçlanır. Bir edebî eserin değişik bilim dallarının verilerinden faydalanması ona bilimsel bir özellik kazandırmaz. Çünkü edebî eser faydalandığı bilimin verilerini kendi süzgecinden geçirerek tekrar oluşturur. Bu oluşumda hayallere, duygulara da yer verilir. Hayalin, duygunun, öznelliliğin olduğu metinde bilimsel nitelik taşımaz. Bu yüzden edebi metinler belge olarak kullanılmaz.    

BU KİTABIN DİĞER BÜTÜN CEVAPLARI HAZIR...TIKLAYINIZ

Artikel Terkait

Yorumları Göster
Yorumları Gizle

15 yorum

Alla razi olsun
h

çok saolun 😊😊😊

teşekkür ederiz...yine bekleriz

sizden de , teşekkür ederiz...

Allah Razı olsun. Çok Teşekkür ederim.

Çok Teşekkür ederim !!!

tablo için verdiğiniz linke girmiyoo

Tablo için verilen link eskimiş yenisini koymanız mümkün mü acaba?

16. Sayfada anlama yorumlama bölümünde 4. Parçada edebi metinler tarihi belge niteliği taşımaz gibi bir yargı var. Ama aynı kitabın sayfa 18 de boşluk doldurmanin ilkinde boşluğa gelen kelimeyle birlikte oluşan yargı da 16. Sayfadaki yargının tam tersi . Lütfen bu konu aklıma takıldı yardimci olun

Değerlendirmedeki boşluğa "tarihi"den başka sözcük olmadığı için tarihi yazdık , anlama-yorumlamadaki cevap doğru...

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

Edebiyat yazılılarında başarınızı artırın, kanalımıza abone olun!