Lisede sınıfta kalmamak için bu uyarılara dikkat


Bu yıl değiştirilen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre ortalama yükseltme sınavı kaldırıldı. Sınıf geçme sistemi de böylece değişmiş oldu. İşte liselerde sınıfı geçmek için yapılması gerekenler...Bu yıl değiştirilen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre artık ortalama yükseltme sınavı yok. 13 Haziran 2014'te karne alıp sınıfını geçemeyen öğrenci yeni sistemde nisan ve kasımda yapılacak sorumluluk sınavlarına girecek. Sabah Gazetesi'nin haberine göre, eğitimciler, konuya ilişkin iki önemli uyarıda bulundu.

1) 3 Haziran'da karnelerinizi aldığınızda sınıfı geçmiş olun: Direkt geçmek için tüm derslerinizin yıl sonu ortalaması en az 50 olacak. İlk dönem 44 olan bir dersiniz ikinci dönem 56 ise o dersi geçersiniz.

Bazı dersleriniz başarısız olduğu halde diğer dersleriniz iyi ise tüm derslerin ağırlıklı ortalaması 50'yi buluyorsa yine sınıf geçersiniz. Örneğin: A dersinin 2 dönem toplamını ikiye bölün. Çıkan yıl sonu puanını ders saatiyle çarpın. Bu o ders için ağırlıklı puanınızdır. Bu hesaplamayı tüm dersler için yapın ve haftalık toplam ders saatine bölün çıkan sonuç 50 ise geçmişsiniz demektir.

Üç dersten de sorumlu geçebilirsiniz. Ancak sorumlu geçtiğiniz toplam ders sayısı 6'yı aşamaz.

2) Yeni yönetmeliğe göre sorumluluk sınavları nisan ve kasımda yapılacak. Bu sınavları kaçırmamalısınız.
Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar