6 Eki 2013

Aydınlanma Dönemi ile bu dönemde ortaya çıkan yeni kavram ve imgeler...

Reklamlar


Aydınlanma Dönemi ile bu dönemde ortaya çıkan yeni kavram ve imgeler 
Temel kavramlar: ‘‘akıl, ilerleme, deney, hürriyet” 

AYDINLANMA DÖNEMİ

18. yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkan her konuda akla öncülük tanıyan düşünce sistemine "Aydınlanma", bu düşünce sistemi ile gelen yeni döneme ise "Aydınlanma Çağı" adı verilir.

Aydınlanma Çağı'nda "aklın kullanılması ile doğru bilgiye ulaşabileceği" fikri temel olarak kabul edilmiştir. Bu dönemde deney ve gözlem önem kazanmış, doğa bilimlerinde büyük gelişmeler sağlanmıştır. Aydınlanma Çağı'nın oluşmasında etkili olan bilim adamlarından bazıları şunlardır.


Newton: Fizik ve matematik alanında çalışmalar yapmıştır.

Kopernik: Evrende Güneş merkezli bir sistem olduğunu ve Güneş'in Dünya etrafında değil, Dünya'nın Güneş etrafında döndüğünü ispatlamıştır.

Galile: Dünya'nın yuvarlak olduğunu ispatlayarak, kilise tarafından benimsenen, Dünya'nın düz olduğu görüşünü yıkmıştır. Ayrıca fizik alanında da çalışmalar yapmıştır.

Dekart: Bilimsel bilgiye ancak matematikle ulaşılabileceğini öne sürmüş ve bu nedenle analitik ve geometriyi geliştirmiştir.

Bu dönemde sosyal bilimler alanlarında da akılcı bir görüş benimsemiş ve edebiyat eserlerinde toplumsal konular işlenmiştir.

Bu alanda özellikle Jan Jak Russo gibi düşünürler yazılarında baskıcı düşüncelere karşı çıkarak demokrasinin doğmasında ve gelişmesinde katkıda bulunmuşlardır.

Aydınlanma Çağı'nda güzel sanatlar alanında da gelişmeler olmuş, özellikle müzik alanında Mozart, Bach gibi ünlü besteciler yetişmiştir.

Aydınlanma Çağı'nın Sonuçları

o Avrupa'da geçmişten kalan pek çok düşünce sistemi değişmiş, yerini akılcı düşünce sistemi almıştır.

o Aydınlanma Çağı'ndaki bilimsel ve teknolojik gelişmeler dünyayı geliştiren Sanayi İnkılâbı'nın temellerini oluşturmuştur.

o Pek çok alanda önemli eserler verilmiştir.

o Avrupa'daki sosyal ve siyasal gelişmeler Amerika Birleşik Devleti'nin kurulmasında ve Fransız İhtilâli'nin çıkmasında etkili olmuştur.

Artikel Terkait

Yorumları Göster
Yorumları Gizle

3 yorum

Çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz :)

Merhaba kusura bakma lütfen ama çok yüzeysel anlatmışsın. Aydınlanma değince akla sadece us kavramı gelmemeli, bu kavrama gelene kadar icat kavramı ele alınmalı . icat derken yeniden bulma ve yaratmadan bahsediyorum kısaca onarıp eski duruma getirme ve kurma kavramları. Birincisi özgürlük ikincisi ise akıl. Birinde baskıcı 16.Louis dönemi ikincide hayatın tadını çıkarma veya tadına varma bu da rasyonel eylemden doğmakta. Kısaca söylemek istediğim şey aydınlanmanın genelde anlatıldığı gibi tozpembe dehalar çağı olmadığı. Barok döneminde olduğu gibi insanların yaşadıkları çelişkileri (örneğin maskeli balolar) ele alınmalı. 18.yüzyıl yarısı , ilk dönem 18.yüzyıl 70lerden sonra geç dönem olmak üzere ikiye ayrılıyor . 1.de rokokoya uzanırken 2.de rasyonalizme yani aydınlanmacı sıfatına uzanıyor. haz kavramı çok önemli çünkü insanlar önce bir şeyden haz alıyor daha sonra onu rasyonelleştiriyor. bu haz da dediğim gibi baskıcı döneme karşıt oluşuyor.

Tşkler ya işime yaradı

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

Edebiyat yazılılarında başarınızı artırın, kanalımıza abone olun!