SORU SOR


Sevgili arkadaşlar, Türkçe-edebiyat  dersleriyle ilgili kafanıza takılan, merak ettiğiniz test sorularını sorunun fotoğrafını çekerek bize gönderebilir , cevabını açıklamalı öğrenebilirsiniz...
Bunun için alttaki forma herhangi bir hesabınızdan giriş yapmanız yeterli...Fotoğrafını çektiğiniz soruları bekliyoruz...

Yorumları Göster
Yorumları Gizle

481 yorum

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 481   Yeni›   En yeni»

Merhaba Hocam,bu uygulama güzel olmuş...İlk soruyu ben sorayım."Bir gün gelecek sen de perişan olacaksın/Ey gonca bu cemiyeti her dem mi sanırsın?" dizelerinde hangi söz sanatları vardır? şimdiden teşekkürler...

Merhaba Ertan, "Ey gonca!" diye seslenerek nida sanatı ; soru sorarak istifham yapılmıştır; ayrıca gonca kelimesinde açık istiare sanatı vardır, şair "gonca" diyerek gerçekten bir çiçeğe seslenmemekte genç bir insanı kastetmektedir.

hocam 11 edebiyat biryayın cevapları gelemeycek mi??

:))) 11.sınıf edebiyat kitabındaki cevapların bir bölümü var; fakat kalan yerler için hiç vakit bulamadık.Size önerimiz, eski kitap cevaplarından faydalanmanız...(şimdilik)

divan_ı hikmeti kafiye şemasına ve nazım birimine göre nasıl olcak ?

hocam 9. sınıf edebiyat fatihinde 60. sayfaya geldik ve fakat cevaplar yok sitede cevapları ne zaman yayınlayacaksınız ?

hocam iyi akşamlar bu siteyi beğendim fakat kopyala-yapıştır olumuyor.Onu bir zahmet gerçekleştirin

Ahmet Yesevi'nin Divan-ı Hikmet kitabındaki her bir "hikmet" 5-25 arasında değişen dörtlükten oluşmaktadır.Bu şiirlerin nazım birimi dörtlüktür.Bu dörtlükler hece ölçüsünün daha çok 4+3=7'li ve 4+4+4=12'li kalıbıyla oluşturulmuştur.Uyak düzeni genelde abab/cccb/dddb/eeeb/fffb... şeklinde örgülenmiştir.

@can kopyalama engeli olsa da bunu değişik şekillerde gerçekleştirebilirsiniz...

9.sınıfın da kalan cevapları şimdilik yok, yapamadığınız soru varsa buradan yardımcı olailirim.

Hocam aruz ölçüsü ile hece ölçüsü nasıl ayırt edilir.

11.edebiyat biryay; Ferda şiirinin kafiye şeması,teması, söz sanatları uyaklarını yazabilirseniz

@fatih Aruz ve hece ölçüsü nasıl ayırt edilir? Güzel bir soru, bir şiirin aruzla mı yoksa heceyle mi yazıldığı anlamak için öncelikle bu iki ölçü hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.Bilindiği gibi hece ölçüsü İslamiyet'ten önceki edebiyatımızdan beri kullanılan milli ölçümüzdür.Aruz ölçüsü ise İslamiyet'in kabulünden sonra sıklıkla kullanılır.Şiirin şairini ve yazıldığı dönemi bilirsek aruzla mı yoka heceyle mi yazıldığını hemen anlayabiliriz.Örneğin Mehmet Akif ve Ahmet Haşim bütün şiirlerini aruzla yazmıştır.Yahya Kemal de tek bir şiiri(Ok) dışında hep aruz ölçüsünü kullanmıştır.Divan edebiyatı geleneğiyle oluşturulan bir şiir aruz ölçüsüyle yazılır.Divan şairleri kuralları önceden belirlenen bir şiir geleneğinde yazdıkları için geleneğin dışına nadir çıkarlar.Aruz ölçüsü hecelerin uzunluk-kısalık esasına dayandığı için uzun hecelerin bol olduğu Arapça ve Farsça kelimelerin yoğun olduğu şiirlerde kullanılır.Türkçede uzun hece olmadığı için aruz kalıplara uyarlamak oldukça zordur.Mehmet Akif'in manzumelerine bakın, Arapça ve Farsça sözcükler yoğun olarak kullanılır.Milli şairimiz aruzu Türkçeye uygulamakta en usta şairlerimizdendir.Tanzimat, Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati dönemlerinde büyük ölçüde aruz ölçüsü kullanılmıştır.Milli Edebiyat'tan sonra yeniden heceye dönüş görülür.Malum halk ozanları da sözlü geleneği sürdükleri için çoğunlukla heceyi kullanır.Özetle şiirin şairini, yazıldığı dönemin zihniyetini,edebi toplulukların şiir anlayışlarını bilmek gerekir...Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Ferda
İlk sekizlik bölümün kafiye ve redifleri:
"âb" > zengin uyak ; "-in" tam uyak" ; "-en" > tam uyak
Buna göre kafiye örgüsü:
aabaaccabb...
Tema :Gençliğe olan ümit ve öğüt...

lütfen yardım edin edebiyat 11.sınıf cevapları kitapla uyuşmuyor

Veli sorunuz varsa cevaplayabiliriz...Yapamadığınız soruru yazın lütfen...

Hayırlı günler . Sitenizi çok beğeniyorum . Bir problemim var . ATATÜRK'ün edebiyat ile ilgili görüşlerini paylaşırsanız memnun olurum ...

Hayırlı günler . Bi maruzatım vardı . Atatürk'ün edebiyat ile ilgili görüşlerini yazarsanız memnuniyet duyarım . Saygılar :)

mnkn dediki
DİL ANLATIM ders kitabı çevap ları yookmu metinlerin sıfatını bulucam 96-100 e kadar cevap verseniz 10.sınıf

Atatürk'ün edebiyatla ilgili görüşlerini internette birçok yerde bulabilirsiniz.

dil anlatım ders kita pı 96-100 sf larının metin sıfatlarını bulunuzz .... ama anlayamadım 10 sınaıf dil anlatım kitap çevaplarını nerden bulurum

Ben MuRaT 11.sınıf edebiyat biryay yayınları sorularının cevaplarını arıyorum bana yardımcı olabilir misiniz???

Murat yapamadığın sorularda yardımcı olabiliriz...

mnkn ders kitabı cevapları sekmesinden zambak 10.sınıf dil ve anlatım cevaplarına ulaşabilirsiniz...Bütün cevaplar mevcut...

hocam elinize saglık cok teşekkürler. hocam bu 11 sınıf Dil anlatım 123. sayfadaki boşluk dol. 3. boşluğa ne gelmelidir

Hocam öncelikle çok güzel işler çıkartmışsınız bu cevapları vererek öğrenciler faydalanıyor. ama 10.sınıf dva ünite değerlendirme sorularının cevaplarında çok yanlışlıklar var onu söylemek istedim

enesbayram Sorduğunuz sorunun cevabı vardı,sanırım görmediniz.
*açık,akıcı,duru,yalın,içten
*kanıtlama
*toplumu ilgilendiren güncel konularda

mepleak teşekkür ederim, yanlış olduğunu yerler nereler, belirtirseniz düzeltebiliriz...İlginiz için teşekkürler...

hocam bu 11.sınıf edebiyat gelmicek mi ya dönem ödevimde ondan

hocam çok teşekkür ederim. bu site gerçektende çok güzel sağolun varolun :)

EDEBİYAT PERFORMANS ÖDEVM WAR YARDMLARINIZI BEKLİYOUM.SAYFA 180-200 ARASI BÜTÜN SORULARIN ETKİNLİKLERİN CEVAPLARI.

ferda şiirinin söz sanatlarını yazarmısınız...

Menemenlizade Mehmet Tahir'in Servet-i Fünun Dergisi eserinin yazılış amacı nedir, yazar hangi düşünceye karşı kendi düşüncelerini ortaya koymaktadır?

Menemenlizade Mehmet Tahir'e göre kafiye kulak için mi, göz için midir? Yazar, kendi düşüncesini hangi paragrafta açıklamaktadır?

Yazarın, tezini öne sürdüğü bölümden sonra verilen paragraflarda neler anlatıldığını birer cümle ile söyleyiniz. Tezin ortaya konulduğu paragraf ile diğer paragraflar arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.
a. Menemenlizade Mehmet Tahir'in dışında Servet-i Fünunun yazarlarından kimler, eserlerinde kafiye konusu üzerinde durmuştur?
b. Servet-i Fünun yazarlarının kafiye konusundaki görüşleri ortak mıdır? Niçin?

Ana fikrin sosyal hayatla ilişkisinin olup olmadığını belirtiniz.

Kafiye konusu, dönemin sosyal problemi midir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

Yazar, hangi düşünceden hareketle kafiye konusundaki görüşlerini paylaşmak istemiştir?

Metin, düz yazı türlerinden hangisine örnektir? Neden?

Metnin dil ve anlatımını açıklık, kesinlik, yalınlık, duruluk ve sadelik yönünden inceleyiniz.

Yazarın kafiye konusunda ileri sürdüğü görüşlerden birbiriyle çelişenler var mıdır? Metnin t a m a m ı n ı ileri sürülen düşüncelerin tutarlılığı yönünden değerlendiriniz.

Metinde sözcüklerin somut anlamlarından mı, yoruma açık soyut anlamlarından mı daha çok faydalanılmıştır? Cevabınızı metinden örnekler vererek açıklayınız.

Dil ve anlatım özellikleri yönünden metin, hangi geleneğin devamı olduğu izlenimini vermektedir?

Eserden hareketle Menemenlizade Mehmet Tahir'in fikrî ve edebî yönüyle ilgili çıkarımlarda bulunarak eser yazar ilişkisini belirleyiniz.


Sayfa 93'teki sorular:
Yazar, bu eseri hangi amaçla kaleme almış olabilir?

Metnin paragraflarında Kahire'nin hangi özelliklerinden bahsediliyor?

Metinde Kahire ile ilgili hangi bilgilere yer veriliyor?

Metnin türü nedir?

Metnin ana düşüncesini bulunuz.

HOCAM 11.SINIF TÜRK EDEBİYATI SAYFA 102 DEKİ SORULARIN CEVAPLARINI VEREBİLİR MİSİNİZ?

hocam ben emek hırızlığı yapmam ama yapan warsa bilmiyorum ben sadece kitabi alıyom masayı çekiyom yazımı yazıyom bilgisayar açıkken ben bilgisayar elektrik yakmasın diye yazıcıdan çıkartacam ama böyle olmuyo o yüzden sizden istedim

11.sınıf edebiyat ölçme değerlendirmeleri cevaplarsanız sevinirm 87-143 arası :)

Sevgili arkadaşlar,sadece gerçekten yapamadığınız sorulara cevap verilecektir,bu yüzden yukarıdaki neredeyse konunun tamamını cevaplamamızı isteyen soruları ve istekleri görmezlikten geliyoruz.Can, istediğin yazının çıktısını alabilirsin, paylaş butonuna bastığında yazıcı ikonunu göreceksin.Herkese kolaylıklar diliyoruz...

BEKO rumuzuyla yazan sevgili takipçimiz 11.sınıf Biryay edebiyat kitabından , Elhan-ı Şita şiiriyle ilgili "Yahya Kemal: Şiir musikinin kız kardeşidir'' sözüyle neyi vurgulamıştır." sorusunu sordu.Yahya Kemal bu sözle şiirde ahenk ,vezin (ölçü) ve ritmin önemini vurgulamaktadır.Şiirin gizemi ezgisindedir.    
Ritm, müziğe ait bir terim olduğu hâlde, güzel sanatların bütün
dallarında kullanılır. Ses, hece, biçim, görüntü, renk gibi ögelerin art arda
düzenli olarak dizilişi ritmi oluşturur. Şiirde ritmden söz edilirken, hecelerin
belli bir düzen içinde ve belli sayıda vurgulu vurgusuz, uzun kısa olarak dizilişi kastedilir.

9.sınıf Dil ve Anlatım (Karizma Eğitim Yayınları) 3.üniteden itaberen koymayacak mısınız?Eğer koyacaksanız ne zaman?

11 sınıf edebiyat kitabının 92 98 arasını cevaplarmısınız acil

11 sınıf edebiyat cevapları sayfa 92 98 arası cevapları acilll lütfen

ma, me olumsuzluk eki yapım eki mi çekim eki midir? gülmeme kelimesinin yapısal incelemesini yapabilir misiniz? Teşekkürler...

Olumsuzluk eki '-me,-ma'nın yapım eki mi çekim eki mi olduğunda farklı kaynaklarda farklı bilgiler var.Prof.Dr. Muharrem Ergin'e göre olumsuzluk eki yapım ekidir.gül-: fiil kökü , -me: fiilden isim yapım eki -me: olumsuzluk eki(yapım eki)

Türk hikayeciliğinin serveti fünuna kadar ki gelişimini açıklayabilir misiniz lütfen

merve : Hocam mensur şiir ile şiir arasındaki farklılıklar nelerdir?söyler misiniz?

Merve sorunuzun cevabını ders kitabı cevapları(tümü) 11.sınıf Türk edebiyatı cevapları bölümünde 105-108.sayfa cevaplarında bulabilirsiniz...bağlantı linki:
http://edebiyatfatihi.blogspot.com/2011/02/11sinif-turk-edebiyati-105-108sayfa.html?spref=bl

Beyza sorunuz çok ayrıntılı olduğu için buraya yazamıyorum.Ünlü edebiyatçı Selim İleri'nin Türk Öykücülüğünün Genel Çizgileri adlı makalesi işinize yarayacaktır.Linkten bakabilirsiniz...
http://www.worldshortstoryday.org/tr/data/selim_ileri.pdf

1)yahya kemal şiir musikinin kız kardeşidir sözüyle neyi vurgulamak istiyor
2)mefülü/failatü/mefailü/failün bunlardan hangileri açık hangileri kapalıdır lütfen hoca

Cenk 39 numaralı yorumda ilk sorunuzun cevabı var.Lütfen oraya bakın...2.sorunuzun cevabı: Aruz ölçüsünde ünlü harfler açık hece, ünsüz ve uzun heceler (â) kapalı hece,mısra sonundaki son hece hep kapalı hece kabul edilir. sayılır.mefülü> kapalı,açık,açık

Türk hikayeciğilinin Servetifünun'a kadarki gelişimi ile ilgili sunumunuzu arkaddaşlarınızla paylaşınız

merhaba hocam,türk hikayeciliğinin serveti fünuna kadar ki gelişimini yazrmısın şimdiden teşk :)

saçlarda kuşlar-hazindir bu pek
susarlar uzaktan ulur bir köpek
dizelerinde parnasismin hangi özeliği görülmekte ve doğal çevreyi anlatırken şair nelere dikkat etmiştir? şimdiden teşekürler hocam

Bilal ve Özlem sorunuzun cevabı için lütfen 48 numaralı yoruma bakınız...

Cenk verilen dizelerdeki ifadeler betimlemeler(tasvir) yapılarak verilmiştir.Bu özellik resim sanatıyla ilişkilendirilebilir.Verilen dizeler Servet-i Fünun sanatçılarının resim gibi şiir yazma anlayışına uygun olduğu için şiir bu yönüyle parnasizm akımının özelliklerini taşımaktadır.Parnasizmde canlı ve ayrıntılı betimlere yer verildiğini de belirtmek gerekir.

hocam iyi günler 10.sınıf dil ve anlatım kitabında sayfa 118 deki 21. sorunun cevabı yazmıyor biz ögretmenle çözdük onun cevabı B olacak işretler misiniz????

gazelden yola çıkarak nefinin şiir yazdığı dönemdeki sanat anlayışı hakkında bilgi verirmisiniz

11.sınıf öğrencisiyim ferda şiiriyle ilgili verdiğiniz cevaplar uyuşmuyor. ne yapmalıyım ?

türk hikayeciliğinini serveti fünun a kadar gelişimi

türk hikayeciliğinini serveti fünun a kadar gelişimi

“Finans piyasalarını doğru anlayabilmek ve bilinçli yatırımcı olabilmek için okullarda bir ders konulacağını varsayınız. Sizce bu dersin içeriğinde neler olmalıdır? Bu dersi alarak hangi konuları öğrenmek isterdiniz? bunun hakkında bana kompozısyon yazarmısınız ? yoksa MUHASEBE dersinden sınıfta kalcam! Yardım edersenız cok sevınırım. kompozısyon yarısmasıymıs ama herkezden ıstıyor hoca kompozısyonu ne yapacagımı bılmıyorum. yardımcı olursanız cok sevınırım sızınde yardımınız dokunur MUHASEBE dersınden gecmede.

10. Edebiyat kitabının devamı ne zaman yayınlanacak ?

11. sınıf türk edebiyatı 101 102 103 cevaplamışsınız ama kitapla uyuşmuyor düzeltirmisiniz
sitenizden emnunduk ama artık kitapla uyuşmuyor hiç memnun değiliz

56 no'lu yorum için teşekkürler, ekleyeceğim...

61 no'lu soruya cevap... :)))) Finans konusunda kompozisyon yazabilmek için konuya hakim olmak gerekir ve finans konusunda maalesef yeterli birikimim yok...Üzgünüm, yardımcı olmak isterdim...

63 numaralı soruya: En kısa zamanda gelecek, bu hafta sonu tamamını yayınlayalım...

64 no'lu iletiye: Haklısınız,çünkü o cevaplar geçen senenin cevaplarıydı,memnuniyetsizliğinizi anlıyorum...

57 numaralı soru: Nef'i 17.yy sanatçısı.17.Yüzyıl Divan edebiyatının genel özellikleri şöyle:Osmanlı İmparatorluğu’nun gerileme sürecine girdiği, siyasi ve sosyal bakımdan türlü sorunların yaşandığı 17. yüzyıl bilim, sanat ve edebiyatta çok verimli bir dönemdir. Edebiyatımız da bu yüzyılda hem nazım, hem de nesirde olgunlaşma dönemine girmiştir. Kaside üstadı Nef’î birçok kaside şairini gölgede bırakmıştır. Gazelde ise Şeyhülislam Yahya, Neşâti, Nâili, Nâbi gibi üstatlar yetişmiştir. Düz yazı alanında ise Evliya Çelebi, Naima, Kâtip Çelebi, Peçevi, Koçi Bey, Nergisî, Veysî gibi ünlü yazarlar vardır. Divan edebiyatında görülen hikemî tarz, Nâbî’nin öncülüğünde bu yüzyılda başlamıştır. Yine bu yüzyılda Sebk-i Hindî (Hint üslubu) denilen yeni bir anlatım tarzı geliştirilir.
SEBK-İ HİNDÎ
Edebiyatta (özellikle divan edebiyatında) Hint tarzı, Hint üslubu demektir. Türk edebiyatında bir edebi akım olarak ortaya çıkmıştır. Hindis-tan’da, Babürlü Hint-Türk hükümdarlarının saraylarında Farsça yazan ozanlarca gelişti-rilmiştir. Edebiyatımızda XVII.yüzyıldan başla-mak üzere etkisini göstermeye başlamış kimi şairlerimizde bütün özellikleri görülürken kimi şairlerimizi kısmen etkilemiştir. Sebk-i Hindi'nin edebiyatımıza ses, kafiye ve yeni kelime bulma yönünden etkileri olmuştur.
XVII. yüzyıl divan sanatçılarından Nef'i, Naili, Neşati; XVIII. yüzyıl şairlerinden de Şeyh Gâlib gibi sanatçılar, bütünüyle bu akım içinde yer almamakla birlikte Sebk-i Hindî’den etkilen-mişlerdir. Böylece, Sebk-i Hindi'nin “bilmeceyi andıran karmaşık manzum ve anlatımlar, hayal oyunları, güçlükle anlaşılır, beklen-medik ve alışılmamış benzetmeler, sentetik bir şiir dili" olarak sıralanabilecek özellikleri, divan şiirinin kalıplarını kırmak yerine bu kalıp-larla oynamak ustalığına yol açmıştır. Şiirde bil-gece tutumun, atasözlerini kullanmanın, özdeyiş niteliği taşıyan dizeler düzmenin yaygınlaşması da bunun sonucudur. Sebk-i Hindî etkisindeki şairler günlük yaşamdan uzaklaşmışlardır. Açık ve düz olan anlatım yerine kapalı, mecazlı, güç anlaşılır bir şiir söylemişlerdir. Dilleri diğer şairlere göre daha ağırdır. 3’lü, 4’lü tamlamalara yer vererek anlaşılmaz olmayı amaçlamışlardır. Önceden kullanılan mazmunlar bu akımdan etkilenenler tarafından reddedilmiş, işitilmemiş yeni hayallere dayalı mecazlar kullanılmıştır.
Dönemin özellikleri
Divan edebiyatımız, İran etkisinden kurtularak kendi benliğine kavuşma yolunda büyük ge-lişme göstermiştir.Divan edebiyatımız, oldukça sade, kolay ve güzel bir şiir diline kavuşmuştur. Özellikle kaside ve gazel türlerinde parlak bir dönem yaşanmıştır. Bu yüzyıl düz yazı alanında da önemli verimlerin ortaya konduğu bir dönem olmuştur. Bu yüzyılda âşık edebiyatı da büyük gelişme göstermiştir. Başta Karacaoğlan, Kayıkçı Kul Mustafa, Âşık Ömer, Gevheri gibi büyük saz şairleri bu dönemde yetişmiştir. Âşık tarzı Türk şiiri, bu yüzyılda yetişen Karacaoğlan’la altın çağını yaşamıştır. Gevherî, Âşık Ömer’in şiirlerinde ise divan edebiyatının etkileri belirgin bir biçimde görülmeye başlamıştır. Halk hikâ-yelerinin en güzellerinden biri olan Kerem ile Aslı da bu yüzyılın anonim ürünlerindendir.

2011 2012 edebiyat kitabı cevapları yazarmısınız.acil

hocam Türk hikayeciliğinin Servetifünuna kadarki gelişimi hakkında bana yardımcı olursanız çok iyi olur:)

Neden diğer sayfalar'ın cevapları geç koyuluyor...Tahminimce arkadaşlar işledikleri dersten sonra cevapları foruma yazıyor sizde koyuyorsunuz.

Hocam Edebiyat Kitabı 9. sınıf 108-114 cevapları acil lazm ama bu seneninkiler tüm forumlarda farklı cevaplar vermişler bi zahmet yardım etsen :)

Merhaba hocam bir türlü kapalı istihareyi ve açık istiharei anlayamadım bir yardımcı olursanız sevinirim.

hocam 10. sınıf zambak yayınları Türk edebiyatı kitabının cevaplarında mani konusunun içerisinde muhammes var mani konusu yok lütfen düzeltir misiniz.Ayrıca sayfa 146 daki değerlendirme sorularında 4. soruya cevap b şıkkı demişsiniz cevap d olmayacak mı. 12. soruya da d demişsiniz cvp c olmayacak mı? her şey için teşekkrler

Fatih Hocam sizden çok istifade ediyoruz.saolun ayrıca bütün bunları hiçbir ücret ve karşılık almadan yapman çok güzel yoksa siz bir melekmisiniz.?

sayfanız çok güzel elinize sağlık

1. dönem 1 . sınav soru örnekleri var mı elinizde hocam?? acil

merhaba edebiyat kitabı sayfa 154 155 ve 156 yapmam gerekiyoo yardımcıı olabilirsinizz çok acil şimdidenn teşekkürler :)

Hocam manzum hikaye ile halk hikayesi arasındaki fark nedir?

Lütfen edebiyat kitabının diğer sayfalarının cevplarını da ekleyin...

Hocam makalat adlı eserin yazı türünü yazar mısınız?

lütfen 11.sınıf edebiyat kitabındaa sayfa 154 deki yeni lisan makalesinin birlikleri olan tabloyu 155 ve 156dakiler için yardımcı olabilirmisiniz çok acil ...

hocam 9.sınıf dil ve anlatım kitap cevaplarını verir misiniz??

10.sınıf zambak kitabının 150 ve 151. sayfalarında mani işlenmiş fakat sitenizdeki mani başlığına tıklayınca mani değil muhammes açılıyor , maninin cevaplarını bulamıyorum.. ne yapmalıyım?

sa hocam ferdanın dil ve anlatım özellikleri nedir????

sınıf edbiyat hocam rica etsem 104 sonraki cevapları koyarmısınız

ZAMBAK 10.SINIF MANİ KONUSU LİNKİ DÜZELTİLDİ, LÜTFEN YENİ KİTAP CEVAPLARI SEKMESİNE BAKINIZ YA DA ANA SAYFADA İLGİLİ YAZIYI OKUYABİLİRSİNİZ...

134den 140 kadar yardım eddermisiniz çooook ihtiyacm var lütfen ögretmenim
:(

10 ve 11 sınıfların ebebıyat kıtap sayfaları fuull dolu ama 9 alrın heep eksıık doneem bıttı daha devamı geleceek yazıyoor pardondaa donem bıttıkten sonra napcaz bıız bu kıtabın vcevaplarını koymaya nıyetınız varmıı soyleyın bılellııım

Batıcılık, Osmanlıcılık, İslamcılık, Türkçülük akımlarının temsilcileri ve temel düşünceleri nelerdir ?

Benim bi knoum var 16.yüzyılın özellikleri nelerdir ? ben bunu buluyorum ama başka kaynaklardan tam bi kaynak bulamıyorum bu benim profe ödevim lütfen bana yardımcı olur musunuz ?

sembolizm ve emprfsyonizm arasındaki farklar nelerdir çok acil lütfen

merhabalar ben edebiyattan yıllık donem ödevim var.Simdi ben profösör'e 20 tane klasik soru sormam lazım edebiyatla profösör buldum fakat 20 tane ne soru sorabilirim bana yardım edermisiniz lütfen :)

İsmail profesörle röportaj mı yapacaksın?Öncelikle profesörün alanı ne? Divan edebiyatı mı?Halk Edebiyatı mı? Yeni Türk edebiyatı mı? Yoksa dilbilimci mi? Üniversitedeki edebiyat öğretim görevlilerinin alanları farklı farklı oluyor.Bunu öğrenirsen yardımcı olabiliriz sana...

http://www.blogger.com/comment.g?blogID=7580660030742714919&pageID=7790514063028078960&isPopup=true

12.sınıf 2.dönem 1.yazılısının cevap anahtarına ulaşabılır mıyım ?? acil lazım...!!?

ayaşlı ve kiracılarının olay örgüsü konusunde bana yardımcı olabilir misiniz?

11. sınıf dil ve anlatım kitabının 150. sayfasından sonraki cevapları nerden bulabilirm

hocam ferda şiirini aşk şiiri okuyormus gibi okumak mümkün mü ?:)

Dilek 11.sınıf dil ve anlatımı kitabının 150.sayfadan sonraki cevaplarına http://edebiyatfatihi.blogspot.com/p/yeni-edebiyatdil-ve-anlatim-kitap.html linkinden ulaşabilirsin...Ya da logonun üstündeki 11.sınıf ders kitabı cevapları sekmesine tıklayın

50 tane kalimeyi içinde yapım eki çekim eki olarak tahlil edin 1 saata kadar hazır olması lazım :(

50 tane kalimeyi içinde yapım eki çekim eki olarak tahlil edin 1 saata kadar hazır olması lazım :(

Servet-i Fünun hareketinin ortaya çıkıp geliştiği dönemde aynı nesilden oldukları halde bu topluluğa katılmamış: onların edebiyat ve sanat anlayışlarını benimsemeyerek,şiir,hikaye ve romanda değişik anlayışta eser veren şair ve yazar görmek mümkündür.

Parçada sözü edilen "değişik anlayış"a sahip şair ve yazarlar,aşağıdakilerden hangisinde birlikte verilmiştir?

A)Hüseyin Rahmi-Mehmet Akif-Ahmet Rasim
B)Hüseyin Rahmi-Muallim Naci-Mehmet Rauf
C)Mehmet Akif-Hüseyin Cahit-Ahmet Rasim
D)Mehmet Akif-Ahmet Rasim-Halit Ziya
E)Halit Ziya-Cenap Şehabettin-Mehmet Rauf

hocam bi soru sorcam 11. edebiyat kitabı 176 daki11.grup çalışması sorunun cevabı uzun olduğu için yazamadım kusura bakmayın

Tevfik FİKRET sis şiiri incelemesi ahenk,söz sanatları,kafiye,tema,nazım birimi lütfen çok acil hocam

Merhaba hocam 10.sınıf yazılı sorularını vermişsiniz; cevaplarıda verebilirmisiniz?

MERVE: HOCAM 11.SINIF EDEBİYAT KİTABI SAYFA 37 -46 CEVAPLARI ACİL!

hocam'' kafiye kelimenin kökünde aranır.'' cümlesi nesnel bir cümle midir?

Nesnel bir cümledir: Çünkü kafiye kelimenin kökünde aranır.Kişiden kişiye değişen bir durum yoktur.

Ziya Paşa’nın “diyar’ı küfrü gezdim beldeler kâşaneler gördüm” diye başlayan gazeli Divan Şiirinden hangi yönleriyle ayrılır? Karşılaştırınız.

MERVE S: Merhaba hocam... ”Ne efsunkar imişsin ah ey didar’ ı hürriyet
esir-i aşkın olduk gerçi kurtulduk esaretten” beytinde hangi söz sanatı vardır? Şimdiden teşekkürler...

11. sınıf meb edebiyat kitabını ilk 80 sayfasını yazar mısınız lütfen.

şimdilik böyle bir şey mümkün gözükmüyor...

ülkeyi tanıtan 6. sınıf deneme türü bir yazı nasıl yazılır

hocam cok guzel bir uygulama gelistirmissiniz ben en sevdiginiz ögrencilerinizden biriyim sayenizde cok iyi calıstım :)

2) “diş” sözcüğünü 3 farklı bağlamda kullanınız
cevabı nedir lütfen?

1) Dişi ağrıyordu.
2) Tarağın dişleri kırıldı.
3) Rakip çok dişli çıktı...

hocam yazar olmak isteseydiniz cumhuriyet döneminde hangi yazar olmak isterdiniz ve neden ?

Bu soruya verilecek çok cevap var; siz yine de kendi zevk ve anlayışınıza göre kendi cevabınızı verin...

Öncelikle tanıtılacak ülke hakkında bilgi toplanıp "ben" diliyle samimi bir üslup kullanılarak deneme yazılır.

merhaba hocam ferda (11.sınf 96.sayfa) şiirinin ilk kıtasını yaptımda 2. kıtasının redif ve uyaklarını bulamıyorum yardımcı olurmusunuz.TeşekkürLer

-ün : tam uyak
-ız: tam uyak
-sin: zengin uyak
-em:tam uyak
-eri:zengin uyak
-ur:tam uyak
-ir:tam uyak
-in: tam uyak
bizi-izi: "i" redif, "iz" tam uyak
-n: yarım uyak
"-ır" tam uyak
-ki: tam uyak
âH: zengin uyak (uzun hece a'nın iki ses kabul edildiğini unutmayın)
-an: tam uyak
-ir:tam uyak
-ât: zengin uyak

9. sınıf edebiyat 2. ünite sayfa57,58 cevapları çook acil

hocam nolur hemen cevabını verin çok acil

Merhaba Hocam ,
ilhan berk in " siz n güzeldiniz benimle bilemezdiniz " adlı şiirinin teması nedir ? şiir de geçen 'bir f diniz' ne anlama geliyor ? şiirrin en başında 'siz ' derken neyi kastetmiş ?
siz ne güzeldiniz benimle bilemezsiniz
a harfinden bir çarşı güneşi yüzünüzde
hèlene uyruklu bir rüzgârdınız her şiirde
benimdi, ronsard'ın bir ülkesiydi yeriniz.

şimdi kim bilir istanbul'sunuz değilsiniz
bir f'diniz önasya'larda o şey evlerde
şimdi nasıl bir yalnızlık eser yüzünüzde
uzun sular olur duymak gibi bir şeydiniz.

şimdi h, şimdi m sesi ilk nasıl karanlık
ipek gibiydiniz iyisi mi anlatmamalı
ben yokum ya yoksunuz bakın nasıl artık.

şimdi bakın nasıl bir yalnızlık vuran benden
şimdi şiirlerde benim yazdığım sıkıntı
bayılırsınız bir rüzgâr oynatsam ülkemden..
yardımcı olursanız sevınırım . yarın edebıyat sınavım var ..
tesekkur ederımm

İçe Kapanış

Derdim: yeter, sakin ol, dinlen biraz artık;
Akşam olsa diyordun, işte oldu akşam,
Siyah örtülere sardı şehri karanlık;
Kimine huzur iner gökten kimine gam.

Bırak, şehrin iğrenç kalabalığı gitsin,
Yesin kamçısını hazzın sefil çümbüşte;
Toplasın acı meyvesini nedametin
Sen gel, derdim, ver elini bana, gel şöyle.

Bak göğün balkonlarından, geçmiş seneler
Eski zaman esvaplariyle eğilmişler;
Hüzün yükseliyor, güleryüzle, sulardan.

Seyret bir kemerde yorgun ölen güneşi
Ve uzun bir kefen gibi doğuyu saran
Geceyi dinle, yürüyen tatlı geceyi.

Charles Baudelaire

Hocam, bu şiirin teması nedir ? ben çözemediim. şiirdeki nedamet sözcüğü ne anlama geliyor ? ve şiiir de gecen gece kelimesi neyi temsil ediyor ?
hocamız , bazı altı çizili sözcukler verdi bu sozcuklerın ıncelmesini , yoruamasını ypmamızı istemiş. ne anlama geldiğini çözemedim .acil yardımlarınızı bekliyorum .teşekkur ederim , iyi çalışmalar

hocam, nazım hikmet in büyük insanlık şiirini yorumlar mısınız?

ödev yapıyorum , acil yardımınıza ihtiyacım var ,lütfen

hocam şiir müsikinin kız kardeşidir sözü ile neyi vurgulamak istenmiştir

http://edebiyatfatihi.blogspot.com/2012/12/biryay-11sinif-edebiyat-101-104sayfa.html aradığınız cevap burada...

Servet-i Fünuncular,"konu ile vezin arasında ahnek ilgisi kurmuşlardır." derken neyi kastetmişlerdir. Açıklar mısınız? Teşekkürler...

"Konunun yapısına uygun, aruzun değişik kalıplarını kullanmışlardır."demek istiyor.

Merhaba hocam size bir sorum olacak...

Ferda senin; senin bu teceddüd, bu inkılâb…
Her şey senin değil mi ki zâten?.. Sen, ey şebâb,
Ey çehre-i behîc-i ümîd, işte ma’kesin
Karşında: Bir semâ-yi seher, sâf ü bî-sehâb,
Âğuş-i lerzedârı açık, bekliyor., şitâb!
Ey fecr-i hande-zâd-ı hayât, işte herkesin
Enzârı sende; sen ki hayâtın ümidisin,
Alnında bir sitâre-i nev, yok, bir âftâb,
Sönsün mûebbeden.

hocam bu şiirin,konusu,teması ve şiirin satır satır incelemesi lazım...
şimdiden teşekkürler hocam...

Merhabalar, Ferda şiiriyle ilgili sorduğunuz soruların cevaplarına http://edebiyatfatihi.blogspot.com/2012/12/biryay-11sinif-edebiyat-servet-i-funun.html bağlantısından ulaşabilirsiniz...

Edebiyat ya da Dil Anlatım derslerinde okutulan romanlar hakkında da bilgi veriyor musunuz?

ferda şiirinin teması nedir

Gençliğe olan ümit ve öğüt..

aşağıdakilerden hangisi eski edebiyatımızda romanın yerini tutan uzun kahramanlık hikayelerinden biri değildir.?
a )battalname b)müslimname
c )seyahatname d )danişmendname

merhabalr roman özetlerini nereden bulabilirim yardımcı olurmusunz??

blogda roman özetleri var, yenileri de eklenmeye devam ediyor, logonun altındaki sekmelerde göreceksiniz...

seyfi baba şiirinin zihniyeti nedirr ?

gerçekten sitenizde emek kokusu alıyorum bu işle uğraşmak bir öğretmen için oldukça zor olmalı acaba sitenizi hazırlarken yardım alıyomusunuz yane bir ortağınız var mı

merhaba fatih bey öncelikle sitenizde ilk gözüme çarpan müthiş bir emek ürünü olduğu boyle bır sıteyle ancak işine aşık bırının ugrasabılecegını dusunuyorum benım sorum bıraz kısısel olucak ama sızın ogretmen bırı olarak gunde sıteye ne kadar vakıt ayırdıgınızı merak edıyorum

merhaba benim ödevim türk hikayeciliğinin serveti fünuna kadar olan gelişimi yardım ederseniz çok sevinirim edebiyattan kalıcam da :)

http://www.worldshortstoryday.org/tr/data/selim_ileri.pdf linkteki bağlantı tam aradığın bilgileri içeriyor...

Teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için...

Blogumuza katkı sunmak isteyen herkese kapımız açık Hasan Sabbah...

Hocam sizden bişi isteyebilir miyim? 9sınıf edebiyat 134,135,136,137 sayfaların cevaplarını alabilir miyim. bazılarını yaptım ama yapamadıklarım çok.yardımcı olursanız çok sevinirim.

http://edebiyatfatihi.blogspot.com/2013/01/firat-9sinif-edebiyat-105-137sayfa.html 137. sayfa kadar olan cevaplar burda...Linke tıklayın...

öncelikle sitenizi çok beğendiğimi söylemek istiyorum. emeğinize sağlık. iki gün sonra sınavım var lütfen yardımcı olun... SİZ NE GÜZELSİNİZ BENİMLE BİLEMEZSİNİZ.İLHAN BERK bu şiirle ilgili biraz tahlilde bulunabilir misiniz lütfen?

sezai karakoç un karayılan şiirinde anlatılmak istenen nedir

çok acil hocam : beş hececilerin türk edebiyatına etkisi nedir ? nette adam akıllı bulamadım ne olur yardımcı olun konu anlatımım var

Hocam, Çehov ve Maupassant tarzı hikayelerin özellikleri ve birbirinden farkını açıklarmısınız?

yardımmmmmm hocam :'(

Öyküler çeşitli açılardan sınıflandırılabilir. Öyküyü oluşturan öğelerin düzenlenişi yönünden öyküler iki türlüdür:
Olay Öyküsü
Bu tür öyküde yazar okuyucuyu “çarpıcı” bir olayla öyküye bağlamaya çalışır. Öykücü, giriş, gelişme ve sonuç bölümleri içinde olayı aktarır; önce gerilimi artırır, sonra düşürür.
Olay öyküsünün dünya edebiyatındaki öncüsü Fransız sanatçı Maupassant’tır. Bizim edebiyatımızda olay öyküsünün önde gelen bazı sanatçıları şunlardır: Ömer Seyfettin, Refik Halit Karay, Reşat Nuri Güntekin, Y. Kadri Karaosmanoğ-lu, Sabahattin Ali vb…
Olay Öyküsüne (Hikayesine) Örnek

Durum / Kesit Öyküsü
Bu tür öyküde yazar, ya yaşamdan okuyucuya bir kesit sunar ya da bir insanlık durumunu belli bir ortam içinde aktarır. Kesit öyküsünde “olay”ın ve “gerilim”in yerini belli bir ortamdan kaynaklanan izlenimler, çağrışımlar almıştır. Konular günlük yaşamın içinden gelişi güzel çıkarılır. Sıradan insanlar kendi ortamı içinde, değişik açılardan yansıtılır. Bu tür öykülerde serim, düğüm, çözüm gibi bölümlere rastlanmaz.
Durum / Kesit öyküsünün dünya edebiyatındaki öncüsü, ünlü Rus sanatçı A. Çehov’dur. Bizim edebiyatımızda Sait Faik Abasıyanık, Memduh Şevket Esendal gibi sanatçılar bu türün başarılı örneklerini vermişlerdir.
Günümüzde olay öyküsünün sınırları iyice daralmış, durum ve kesit öyküsü ağırlık kazanmıştır. Her öyküyü “olay” ya da “kesit” öyküsü diye nitelemek her zaman doğru olmaz; çünkü kimi öykülerde iki türün nitelikleri de bulunabilmektedir.
FARKLARI: Olay öyküsü bir olay anlatırken durum öyküsü hayatın içinden bir kesit anlatır.
Serim düğüm çözüm bölümleri durum öyküsünde bulunmaz...

Beş Hececiler bir topluluk kurmamış, kendilerine bu ad verilmiştir.
Beş Hececiler Milli Edebiyatçıların sanat ve edebiyatla ilgili görüşlerinden etkilenmişlerdir.
Bu şairler şiire genel olarak Birinci Dünya Savaşı yıllarında başlamış, aruzla şiirler yazdıktan sonra heceye geçmişlerdir. Bazıları heceye geçmekle birlikte aruz ölçüsüyle de şiir yazmayı sürdürmüştür.
Milli Edebiyatçıların etkisinde kalan Beş Hececiler, bu etkiyi aşamamışlardır.
Kendilerine Halk şiirini örnek almışlardır.
Şiirlerinde kahramanlık, memleket sevgisi, yurdun güzellikleri gibi konuları işlediler.
Şiirde süsten, özentiden uzak kalmayı tercih ettiler.
Açık ve yalın bir söyleyişe yöneldiler.
Taklit ve öykünme ile yola çıktıkları için şiirleri derinlikten yoksundur.
Şiirlerinin tekdüze bir yapısı vardır; basmakalıp sözler kullanmışlardır.Gördüğünüz gibi edebiyatımızda köklü bir etkiye sahip değildirler...

böyle anlatıyım dimi hocam çooooook teşekkürler

şiir tahlilleri ile ilgili sorularıma cevap alamadım sizden? en azından beklenti içerisinde olmamam ile ilgili bir cevaplama da bulunabilirdiniz !!

Özür dileriz, yoğun ilgiden bazen cevaplayadığımız sorular oluyor, affınıza sığınarak...

Hocam çok teşekkür ederim:)

Hocam, 11. sınıf edebiyat ders kitabı sayfa 118: "Görücü” ve “Yeğenim” hikâyelerinde olay ağırlıklı bir anlatım mı, durum ağırlıklı bir anlatım mı vardır?

garip dışında yeniliğini sürdürenler diye bir akım var 12.sınıflarda. onaların dönem özellikleri nedir hocam?

Garip Hareketi'nin etkisinin sürdüğü yıllarda şiiri bayağılaştırmak istemeyen, her biri kendine özgü şiir tarzını oluşturmuş bazı şairler , şiirdeki lirizmi kaybetmeden yeniliği sürdürmüşlerdir.

Fazıl Hüsnü Dağlarca, Behçet Necatigil, Attila İlhan, Cahit Külebi, Ahmet Oktay, Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu ve Hilmi Yavuz gibi şairler Garip, İkinci Yeni gibi topluluklara katılmadan kendi tarzlarını yenileme ve değiştirme ihtiyacı hissederek şiirde yeniliği sürdürmeye çalışmışlardır. Bu şairler ;
Görüş ve ideolojilerini şiirlerine temel yapmamışlardır.
Şiirlerinde yeni bir dil, üslup ve bakış açısı aramışlardır.
Kendi tarzlarını yenileme ve değiştirme ihtiyacı hissetmişlerdir.
Bu şairler dönemin herhangi bir akımına katılmamış, bağımsız kalmışlardır.

çok teşekkürler hocam çokkkkkk :)

lütfenn bir fikir sahibi olmam için yardımcı olun hocammm :(

Turk hikayeciliginin Servet-i Fununa kadarki gelisimini yazin

Kara Yılan şiirinde de yansıdığı gibi Güneyli çocuk, en çok yılanı
tanır öteki olarak... Orta Asya’dan Mezopotamya’ya kadar bu
coğrafyanın güneşe doymuş topraklarında, insanın genetiğine
islemiş her zamanın ve mekânın korkusu ve dermanı olan
"öteki"dir yılan. Yılan hem cehennem hem cennettir; hem zehir hem
şifadır... Yilan hem düşman hem dosttur. Güneylilerin
duvarlarını, başı kadın, gövdesi yılan olan Şahmeran’ın
(Şâh-i Mârân) suretiyle süsleyen inanç, YILANLARIN ŞAHI
Şahmeran’ın resmi asılı olan yere yılan uğramayacağına yılan
uğrasa da sokmayacagina dair inançtır. Güneyli, güneşe doymuş
toprakların ylnasız olamayacağını ve aynı coğrafyayı onlarla
paylaşmak zorunda olduğunu da bilir. Bu yüzden de yılanların
şahini kadın suretiyle duvarına astığında korkusuyla yüzleşir
aslinda. Bu ben/öteki’nin karşı karşıya gelişi ve ’ben’in
"öteki"ni kabullenişidir. Çünkü ’ben’ her zaman gizliden
gizliye ’öteki’ni ehlilestirmek ister ve ehlileştirilen
’öteki’ olmaktan çikar ’ben’e yakın bir şey, yani
’sen’ olur. ’Sen’ olmak ’öteki’ olmaktan daha çok
’ben’e yakındır. Ben, ’öteki’ni ’ben’e yaklaştırarak
’sen’ yaparak korkusunu yeneceğini bilir. Çünkü aşk da
’öteki’ne karsi duyulan korkunun yenilmesidir. Bu korku
ötekinin gözünde ’ben’ kimliğini ve varlığını, kabul
ettirme ya da ettirememe korkusudur. Aşk, cennetin cehennemle
birleşmesidir. Aşk, Azrail’in şifacıyla el ele verişidir. Aşk,
korkunun ’öteki’ kimliğiyle ’ben’in kimliğinde
uzlaşmasıdır..
İşte arkadaşım Karayılan böyle bir şiir...

yardımcı olduysak ne mutlu bize :))

http://www.worldshortstoryday.org/tr/data/selim_ileri.pdf linkteki bağlantı tam aradığın bilgileri içeriyor...

eyvallah hocam çok teşekkür ederim harikasınız :)

aynı konu da ben de yardım isteyebilr miym hocam? nedir bu şiir? çok fazla çağrışım yapıyor aslında

Sevgili arkadaşlar İlhan Berk'in bu şiirini anlamlandırmak için öncelikle onun şiir anlayışını çok iyi bilmek gerekir.İlhan Berk özellikle II.Yeni akımını benimsedikten sonra şiirlerinde inanılmaz bir kapalılığı tercih ediyor.Berk şiirlerinde-bu şiirde olduğu gibi" harflere ve sayılara yer vermiştir. “Harflere büyük bir sevgi duyuyorum, sanırım ki harfleri bana ilkin Klee sevdirmiştir." demesi boşuna değil...Siz Ne Güzelsiniz Bilmezsiniz şiirinde bazı şiirlerinde olduğu gibi harfleri, "çarşı" imgesini, yaknızlığı,İstanbul'u kullanıyor...Bu şiir çağrışım bakımından çok zengin ve açıkçası çok farklı yorumlar yapılabilir...Size önerim aşağıda verdiğim linklerdeki makaleleri okumanız.Bunları okuduktan sonra İlhan Berk'in bu şiirini daha iyi anlamlandırdığınızı göreceksiniz...
1) http://www.belgeler.com/blg/2tzo/lhan-berk-r-tahll
2)http://www.thesis.bilkent.edu.tr/0002027.pdf
3)http://nurullahulutas.wordpress.com/2010/07/28/ilhan-berk%E2%80%99in-siirlerinde-istanbul-temasi/

çok teşekkürler hocam emeğinize, bizlere değer verdiğiniz için yardımcı olduğunuz için Allah razı olsun hocam. iyi ki varsınız

estağfirullah hocam emeğinize sağlık

Hocam, Mehmet Akif Ersoy Servet-i Fünün dönemi bağımsız edebiyatçılarından mı ? yoksa Milli Edebiyat dönemi bağımsız edebiyatçılarından mı?

Ömer Seyfettin in genç kalemler dergisinde yayınlanan yeni lisan makalesini yazma amacı ve savunduğu düşünceler bir de makalenin Türkçe halini yazar mısınız?

şarkıdaki özel isimler hangileridir

hocam baki ile ilgili şiirde edebi sanatı incelenmesi diye ödew war nasıl yapcam

vergi vermenin önemi ?

Nedim'in şarkısında mı? Nedim'inse hangi şarkısı?

"Yeni Lisan" makalesi, Genç Kalemler'in ken­dilerinden önceki Fecr-i Ati edebiyat anlayışını yıkmak amacını taşımakla birlikte, milli kaynaklardan beslenmeyen anlayışların tümüne karşı çıkış bildirgesidir. Servet-i Fünûn, Tanzimat ve Divan Edebiyatı temsilcilerini; yerli hayatı, milli değerleri orijinal bir şekilde dile getirmedikleri noktalarında eleştirirler. Yerli hayatı terennüm edebilmek için, Türkçe'nin, Arapça ve Farsça gramer kurallarından kurtarılması ve dilde sadeleşme anlayışını benimserler. Bunun gerçekleşebilmesi için önce abartıya ve süse kaçmadan yani "Edebiyatsız edebiyat" yapmak gerektiğini bilmektedirler. Ancak bunu hayata geçirebilmek için milli bir lisa­na ihtiyaç vardır. Dönemin dil hastadır ve bu dille milli bir edebiyat oluşturulamayacağınm da bilincindedirler. O nedenle dilin tedavi edilmesi gerekir.
Öyle ise öncelikle şunlar yapılmalı­dır:
1. Arapça ve Farsça gramer kurallarının ve bu kurallara gö­re yapılan tamlamaların —istisnalar hariç- kullanılmaması.
2. Bu dillerden Türkçe'ye girmiş olan kelimelerin o diller­deki kullanımına göre değil, Türkçe'deki kullanışlarına göre değerlendirilmesi.
3. Bu dillerden girmiş olan kelimeler Türkçe'de kullanıl­dıkları gibi yazılmalıdır.
4. Diğer Türk lehçelerinden kelime alınmamalı.
5. Bütün Arapça ve Farsça kelimelerin atılmasına gerek yoktur. Bu yüzden ilmî terimlerin kullanılmasına devam edilecek.
6. Konuşmada İstanbul Türkçesi esas alınacak.

:)) Google'dan aynen bu şekilde yazarak istediğinizi bulabilirsiniz...
http://www.gozlemci.net/4484-vergi-vermenin-onemi.html (bu bağlantı da işinizi görür)

fırat yayıncılık 10. sınıf edebiyat kitabının 153 ten sonrasını hiçbir yerde bulamadım cevaplara acil ihtiyacım var yardım eder misiniz

türküde ses ve anlamın bütünleştiği ögeler ne demek biraz bilgi verir misiniz?

Sadece türküde değil şiirler ses ve anlam kaynaşmasından oluşan birimlerden oluşur (beyit,dörtlük ve bent) ve bu birimler bir tema etrafında oluşur.

tanzimat döneminde şiir türünde verilen 5 eserin yapı bakımından incelenmesi yani redifleri , ölçüsü fln ?

serveti funun döneminde yer alan romanda tema olarak hangi konular alınmıştır?

Servet-i Fünuncular bireysel duyguları işlemişler; aşk, kadın, evlilik, tabiat, yalnızlık, hayal-hakikat çatışmasından kaynaklanan ümitsizlik, aşırı melankoli, hastalık, karamsar bir bakış açısı gibi bireysel temalara yer vermişlerdir.

mrb hocAM divan şiiri neden büyüklere din adamlarına hitap eder?
şapkalı a da aruz ölçüsüyle çizgi mi noktamı koyuyoruz?

Merhaba Hocam. Yeşil başlı gövel ördek şiirini biraz açıklayabilir misin ? hiçbiryerde bulamadım teşekkürler

türk destanlarında gerçek yaşam izleri nelerdir?

türk destanlarında gerçek yaşam izleri nelerdir?

pardon ben ibrahim tenekecinin solda sıfır şiirinin hangi gelenege ait oldugu ve şiirdeke edebi sanatların ne oldugunu söylermisiniz

lütfen yardım edin

Gölgeme bak gölgeme/Amma aşık, amma divane/Oturmuş kanepesinde gurbet elin
/Kendini seyreder gözlerimde/Amma aşık, amma divane./Gölgene bak senin gölgene bu dizelerin II. yeni şiire örnek gösterilmesinin nedeni nedir?

A)halk şiirinden yararlanması
B)toplumsal bir konuda yazılması
C)duyguyu ve çağrışımı öne çıkarması
D)yalın bir anlatımla yazılması
E)biçimden çok içeriğin önemsenmesi

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 481   Yeni›   En yeni»

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

Edebiyat yazılılarında başarınızı artırın, kanalımıza abone olun!