Altınbaş Üniversitesi tarafından robotik teknolojilerini ve bunların kullanım alanlarını öğrencilere tanıtmak amacıyla "Robot Teknolojileri" proje yarışması düzenliyor. Yarışma MEB (Lise, Meslek Liseleri, Ortaöğretim ve dengi okullar) öğrencilerine ve üniversitelerin mühendislik bölümlerinde okuyan lisans öğrencilerinin katılımına açık ulusal ve tek aşamalı bir öğrnci proje yarışmasıdır.Altınbaş Robotik Yarışması Genel Kuralları

A) Genel Kurallar 
1. Yarışma esnasında hakemlere sözlü itiraz yapılmamalıdır. Yarışmanın ardından itirazlar yazılı olarak “Kriz Masası”na yapılmalıdır.
2. Tüm robotlar Altınbaş jurisi tarafından hazırlanan zemin ile temas halinde olacak şekilde tekerlek, palet vb. hareket sistemlerine sahip olmalıdırlar.
i. Robotlar pnömatik ve hidrolik sistemler kullanarak zıplama/atlama gibi özelliklere sahip olabilirler.
ii. Uçabilme özelliğine sahip robotlar yarışmaya dahil olamazlar.
3. Robotların güç kaynakları(pilleri), bunların bağlantı kabloları ve bunun yanında pnömatik ve hidrolik sistemlerin tankları robotların gövdesine gömülü ve dışarıdan etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmelidir. Bu kurala uygun görülmeyen robotlar gerekli önlemler alınmadığı takdirde diskalifiye edileceklerdir.
4. Karşılaşma başlamadan önce yarışmacı ekipler hakemlerle birlikte robotlarının çalışmasını kontrol edeceklerdir. Teknik bir aksaklık söz konusu olduğunda taraflar 15 dakikalık teknik mola haklarını kullanabilirler. Karşılaşma boyunca teknik mola hakkı verilmeyecektir.
i. Teknik mola hakkını kullanıp, vaktini dolduran robot, arenaya bırakılır ve herhangi bir müdahale hakkını kaybeder. Müdahale olduğu durumda, ilgili ekip diskalifiye edilir.
5. Robotlar hakemler tarafından belirlenen yarışma kriterlerine uygunlukları açısından kontrol edileceklerdir. Kriterlere uymayan robotlar hakemler tarafından diskalifiye edilecektir.
6. Karşılaşmanın ilk 30 saniyesi (30. Saniye dahil) içinde hareket etmeyen robot hakemler tarafından diskalifiye edilecektir.
7. Karşılaşmanın başlamasının ardından ekipler robotlarına ve piste hiçbir müdahalede bulunamazlar. Herhangi bir müdahaleye çalışılması söz konusu takdirde yarışmacı takım hakemler tarafından diskalifiye edilecektir.

B) Güvenlik
1. Robotlar sıvı yakıt kullanamazlar.
2. Hakemler herhangi bir sebepten dolayı güvenli bulmadıkları robotları hakem genel koordinatörlüğü onayı ile diskalifiye etme hakkına sahiptir. Söz konusu sebep açıklanmak zorundadır.
3. Pnömatik veya hidrolik sistem kullanan robotlarda yarışmacı ekipler basınç tanklarını sabitlemek zorundadırlar.

C) Ağırlık ve Boyutlar
1. Robotların toplam ağırlıkları sarf malzemeleri, mekanik ve elektronik kısımlar dahil olmak üzere 20 kg + %2 hata payı ile sınırlandırılmış olup bu sınırı aşan robotlar kontroller sonucunda hakemler tarafından yarışmadan diskalifiye edilecektir.

YARIŞMA İLE İLGİLİ TÜM BİLGİLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: yarismalar.altinbas.edu.tr

Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar