Pembe Fili Düşünme | Zeynep Selvili Çarmıklı
Büşra TOPAL


Son zamanların en çok okunan kitaplarından olan Pembe Fili Düşünme kitabı, sosyal medyadan tanıdığımız birçok kişinin öve öve bitiremediği kitap olunca yorumunu yapmaya karar verdim.

Birçok kişisel gelişim ve psikoloji kitabı okuduğum için bu kitap beni diğerleri kadar etkilemeyi başaramadı. Belki kişiden kişiye göre değişebilir ama sosyal medyada bu kadar ses yapacak nitelikte cümleler barındırmıyor içerisinde.

Ama eğer bu alanda çok fazla kitap okumadıysanız bu alanın üzerinde yeni yeni durmaya başladıysanız başlangıç için okunup beğenilecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Cümlelerin beni tatmin etmemesinin nedenini bu alanda çok kitap okuyup bilgi sahibi olmama bağlıyorum.

Gel gelelim kitabın içeriğine.

Kitap yazarın panik atağıyla nasıl mücadele ettiğini, danışman oluşunu ve bizim hayatlarımıza dokunmaya çalışmasını anlatıyor. Kitabın en beğendiğim yeri "Kendimizi Etiketlediğimiz" bölümü oldu.

İnsanın kendini bir şeyi düşünmemesinin mümkün olmadığına, düşünmemek için zorladığımıza. Her ne kadar düşünmemek için çabalasak da zihnin işleyişinden zihnimizi meşgul ettiğini anlatan yazar tecrübelerimizden kaçarak düşünmeyi nasıl engellediğine dair bulguları önümüze sunuyor.

Pembe fili düşünmemem gerekiyor. Tamam, o zaman kocaman, gri bir balina düşünürüm. Pembe fili düşünme. Balinalardı değil mi su püskürten? O kadar zaman nefeslerini mi tutuyorlar, ne yapıyorlar? Pembe fili düşünme. Geçenlerde aldığım kitabı da düşünebilirim. Pembe fili düşünme. Çok heyecanlıyım başlamak için. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünmemem lazım. Acaba kaç defa düşündüm? Pembe fili düşünme. Böyle de düşünmemem lazım galiba. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme. Mini mini bir kuş donmuştu, pencereme konmuştu. Pembe fili düşünme. Of kaç dakika oldu acaba? Pembe fili düşünme. Dakika tutmayı unuttum galiba. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme. Acaba telefonum nerede? Kılıfı da pembe! La la la la. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme. edebiyatfatihi.net

“Bu kitabı biricik olduğumuzu hatırlayalım ve onurlandıralım. diye yazdım. En acı verici, en zor, en kurtulmak istediğimiz ama ne yaparsak yapalım kurtulamadığımız duygu ve düşüncelerimize açıklıkla, şefkatle yaklaşmanın yollarını keşfetmek için yazdım.”

Zeynep Selvili ÇarmıklıPembe Fili Düşünme, bir kişisel gelişim kitabı değil, bir kişisel kabul kitabı…

Zeynep Selvili Çarmıklı kimdir?
26 Haziran 1987’de İzmir’de doğan Zeynep Selvili Çarmıklı, psikolog olma hayaliyle büyümedi. Önceleri balerin olmak istiyordu. İlk köpeği hastalanınca da veteriner olmak istediğine karar verdi. Yedi yaşına kadar ailesiyle yılın yarısını İzmir’de, yarısını ise Miami’de geçirdi.

Zeynep Selvili Çarmıklı psikolojiye İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde okuduğu dönemde gittiği Princeton ve Georgetown üniversitelerinin yaz okullarında merak saldığını düşünüyor ama insan ruhuna olan merakının altında belki de annesinin hep tekrarladığı “Her şey insan için” sözü yatıyor.

Miami Üniversitesi’nde psikoloji ve sinema eğitimi alan Zeynep Selvili Çarmıklı, uygulamalı psikoloji alanındaki yüksek lisansını ise New York Üniversitesi’nde tamamladı. “Bilişsel Davranışçı Terapi” ve “Şema Terapi Uluslararası Sertifikasyon” eğitimlerini aldı. Bir yandan da “Mindfulness” (Bilinçli Farkındalık) ve “Öz-Şefkat” konularına odaklandı. “Kabul ve Kararlılık Terapisi”, “Şefkat Odaklı Terapi” ve “Öz-Şefkatli Farkındalık” konularında pek çok uluslararası eğitime katıldı. 2017 yılında Türkiye’nin ilk “Öz-Şefkatli Farkındalık” (Mindful Self-Compassion) eğitmeni olmaya hak kazandı ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde 8 haftalık “Öz-Şefkatli Farkındalık” eğitimini vermeye başladı.


Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar