2013 yılında vefat eden tiyatro ve edebiyat dünyasının usta ismi Turgut Özakman çağdaş Türk tiyatrosunun kurucuları arasında yer almıştır. Şu Çılgın Türkler kitabı satış rekorları kıran usta yazar tiyatro alanındaki çalışmalarıyla da adından söz ettirmiştir.

Turgut Özakman'ın 1962 yılında yazdığı Ocak,  birçok eleştirmen tarafından "başyapıt" olarak değerlendirilir. Bu yazımızda Ocak oyununu inceledik. edebiyatfatihi.net


Turgut Özakman-Ocak

Türü: Dram

Oyunun Konusu: : Dram türündeki "Ocak" adlı oyunda  ekonomik sıkıntıların emekçi bir aile bireylerinin arasındaki ilişkileri büyük oranda etkilediği ve çatışmalara yol açması ama tüm bunlara rağmen ailenin bir arada arada durma çabasını anlatılıyor.

Dil ve Üslup: Yazar bir ailenin ekonomik sorunlar temelinde yaşadığı sıkıntıları eleştirel bir üslup, yalın ve sade bir dille anlatmıştır.

Çatışmaları: Ekonomik sorunlar temelinde aile bireyleri arasındaki çatışmalar; düşler, düş kırıklıkları, duyarlılıklar-tepkiler, öfke-sevgi gibi çatışmalar ele alınıyor. www.edebiyatfatihi.netYazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar