Turan Oflazoğlu Kösem Sultan Tiyatro Oyununun Konusu, Özeti, Teması, Dil ve Anlatım Özellikleri, Çatışmaları (İncelemesi)

edebiyatfatihi.net hazırladı

KÖSEM SULTAN/A.TURAN OFLAZOĞLU 

Konusu:  Kösem Sultan adlı oyunda  kendi çıkarları için devletin çıkarlarını hiçe sayan, iktidar hırsıyla yanıp tutuşan Kösem Sultan’ın kendi sonunu hazırlaması anlatılıyor. 

Teması: İktidar mücaledesi

Temel Çatışmaları: Bu piyes çatışma yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Temel çatışma olarak iktidar ve güç çatışması işlenir. “Kösem Sultan ve taraftarları ile Turhan Sultan ve taraftarları arasıdaki iktidar mücadelesinin yarattığı çatışmalar söz konusudur. Ayrıca bireylerin iç dünyası da çatışmaları da diğer çatışma unsurları olarak söylenebilir.

Dil ve Üslup Özellikleri: Eser, tragedya türünün dil ve üslup özelliklerini gösterir. Bunun gereği olarak argo ve çirkin sözlere yer verilmez. Oyunda şiirsel bir üslup kullanılmış, deyimlere ve özlü sözlere yer verilmiştir. edebiyatfatihi.netÖzeti:

Oyunun birinci perdesinde iktidara yakın olan Küçük Mehmed,  hem yönetim muhalifi olan Kösem Sultan’ı ve yaptıklarını takip eder hem muhalefete yakın olan sevdiği Melekî Kalfa’yı görme onunla görüşme fırsatını elde eder hem de hükümdar IV Mehmed’in Kösem Sultan tarafından zehirleneceğini öğrenir. 

İkinci perde Turhan Sultan etrafında kurgulanır. O, bir annedir ve evladını muhalif olan Kösem Sultan’ın kötülüğünden korumak istemektedir. Yalnız değildir. Yanında Kösem Sultan’ı çok iyi tanıyan Süleyman Ağa ve Reyhan Ağa vardır. Bu perdede Küçük Mehmed’in haberiyle IV Mehmed’in Kösem Sultan’ın zehrinden kurtulduğu görülür. Yine bu perdede hükümdarı zehirleyemediğini öğrenen Kösem Sultan, Bektaş Ağa’dan sarayın basılmasını ve yönetim taraftarlarının hepsinin öldürülmesini emreder. Bu emri duyan Melekî Kalfa, sevdiği yönetim yanlısı Küçük Mehmed’in öldürüleceğini anlayınca Kösem Sultan’ın planını Süleyman Ağa’ya anlatır. 

Üçüncü perdede Turhan Sultan taraftarlarının erken davranıp haremi bastıkları görülür. Bu baskın esnasında yönetim muhalifi Kösem Sultan ve taraftarları öldürülür. Yine bu perdede Kösem Sultan’ın torunu IV Mehmed tarafından öldürülmesi hoşa gitmez fikriyle Kösem Sultan’ın katilinin Küçük Mehmed olarak kararlaştırıldığı görülür. Piyesin son perdesinde ise Küçük Mehmed’in öldürüleceğini duyan Melekî Kalfa’nın feryatları ve yalvarışları işitilir. 

Özet kısmı için yararlanılan kaynak: (Enginün, İnci (1990), Kösem Sultan, Ankara, Kültür Bakanlığı Yayınları.)

Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar