31 Tem 2017

O Yazılar Silindi

REKLAMLAR

Oğuz Atay'ın mezar taşına yazılan sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. Çıkan haberlerin ardından bir grup duyarlı vatandaş Edirnekapı Mezarlığına gelerek Oğuz Atay'ın mezarına yazılan yazıları sildiler.

Bu duyarlı davranış takdir topladı. Ellerinize sağlık. Teşekkürler...

Oğuz Atay kimdir?

Cumhuriyet devri roman ve hikaye yazarlarından olan Oğuz Atay İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni (1957) bitirdi. İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. TRT 1970 Sanat Ödülleri yarışmasında başarı ödülü kazanan (Şubat 1971) Tutunamayanlar romanı sonradan iki cilt olarak basıldı.

Tutunamayanlar romanı aynı zamanda kendi oyununu oynamıştı yazar. Günlük adlı eserinde bu romandan hareketle insanlara sitemde bulunuyordu sanki "Ey insanlar sonunda bunu da mı yapacaktınız bana" diyen yazar, toplumla entelektüelin çatışmasını en iyi şekilde yansıtıyordu. Romanları ve oyunlarındaki kişiliklerin hemen hemen hepsi arafta kalmışlığın portresi var gibiydi.

Artikel Terkait

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon