Soruların cevapları indireceğiniz dosyada...İndirme linki aşağıda...

SORULAR

LYS EDEBİYAT KISA CEVAPLI SORULAR VE CEVAPLARI,MİLLİ EDEBİYAT-1-İNDİR

1)  Türk mitolojisinde ................................. Türklerin Orta Asya'daki yurtlarını terk ettikten sonra varmak istedikleri yeni hedef olarak tanımlanır.
Boşluğa gelecek ifade nedir?2)  Milli edebiyat döneminde yazı dili ..................... diline yaklaşmıştır.3)  Ömer Seyfettin ve arkadaşlarının Türkçenin sadeleştirilmesi ile ilgili görüşlerini dile getirdikleri makalenin adı nedir?4) Edebiyatımızda Kurtuluş Savaşı’nın konu edildiği bu ilk romanda savaş sırasında hastabakıcılık yapan Ayşe’yi içten içe seven Peyami ve Binbaşı İhsan’ın aşkları anlatılmaktadır

Parçada tanıtılan romanın adı nedir?


5) Milli edebiyatçılar konuşma dilinde ne Türkçesini örnek almışlardır?6)  Yakup Kadri’nin aydın-halk çatışmasını anlattığını romanın adı nedir?  
7)  Refik Halit’in “Yezidin Kızı, İstanbul’un İç Yüzü, Sürgün, Nilgün” adlı eserlerinin türü nedir?


8) Reşat Nuri’nin Feride isimli idealist bir öğretmenin yaşadıkları romanının adı nedir?9) Halide Edip’in öğretmen konulu bu romanında Lale, babasız kaldıktan sonra köylüler tarafından dışlanır ve en nihayetinde de buna tepki olarak okuyup İngilizce öğretmeni olur. 
Tanıtılan romanın adı nedir?

Halide Edip’in “Vurun Kahpeye” adlı romanında, yine bir öğretmen dolayımıyla Cumhuriyet rejiminin yaşadığı zorluklar ve içeride savaşılması gereken unsurların bir fotoğrafı çıkarılır. Kız Öğretmen Okulu’nu bitiren roman kahramanı  bir Batı Anadolu kasabasında öğretmenliğe başlar, Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkıya bağlı bir öğretmen olarak kasabada gördüğü olumsuzlukları değiştirmeye çabalar. 
10) Özellikleri verilen roman başkahramanın adı nedir?

 


UYARI:

Bu sorular edebiyatfatihi.net tarafından hazırlanmıştır. Başka sitelerde ve kaynak kitaplarda aynen ve değiştirilerek yayınlanamaz.

Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar