31 May 2017

Egonu Çeker Misin ?

REKLAMLAR

Egonu Çeker Misin ?
Fatih Kutay
Egoyla mücadele günlük bir savaştır bence . Sadece kutsal hareket değil ego ile mücadele etmek... Biliyorum gündelik ihtiraslarımızdan , insanı kötü yapan kibir ve bencillikten vücudumuzun sol tarafı asla vazgeçmiyor .

Annemizin rahmini tekmelemeye başladığımızda ego doğdu. Fiziksel vücudumuzla özdeşleşmenin ilk hatası, ben'in doğduğu anlamına gelir.

Her şeyin fazlası zarar da "ego"nun değil mi ? Aşırı ego insanı sevimsiz hale getirir , fazla ego çevrede antipatik bir etki yapar . Aşırı derecede egolu insanlar göremezler etrafını . Burnundan kıl aldırmazlar . Doğal çevrelerinde günlük insani ilişkilerinde hep bir problem vardır bu kişilerin . İşte bunlar hep yüksek egodan ...

Bu yüzden "ego"nun dizginlenmesi gerekir ."Ben"e göre hareket eden insanlar bir zaman sonra bunun kendisine ne kadar zarar verdiğini anlamaz duruma gelirler.

Egonun fazlasını dizginlemek ? Peki ama nasıl ?

Öncelikle basit bir mantıkla hayata karşı duyar  geliştirmeliyiz...Yaşadığın dünyada sadece sen yoksun , ben varım o var biz varız başkası var... Hep "ben" hep "ben" demekle egoyu dizginleyemezsin , mesela  işe biraz da başkalarını düşünerek  başlayabilirsin , nihayetinde dünya senin etrafında dönmüyor değil mi cici şey (!)

Yüksek ego kalın kalın tuğlalarla örülmüş  duvardır, görüşünüzü engeller . Bu yüzden egoluysanız  çekin de onu sizi görsünler ...

Fatih KUTAY

Artikel Terkait

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon