HABERLEŞMENİN OLMADIĞI BİR DÜNYA NASIL OLURDU ?


HABERLEŞMENİN OLMADIĞI BİR DÜNYA

Bir an gözlerimizi kapayalım ve haberleşmenin olmadığı bir dünya hayal edelim... Neler olurdu ? Böyle bir dünyada hayatımızda neler değişirdi  ?

Malumunuz , insanların çeşitli araçlar kullanarak birbirleriyle kurdukları iletişime haberleşme diyoruz .. Bizler için  haberleşme ve  iletişimin önemi diğer canlılara göre  daha büyük... Haberleşme olmadan da yaşanabilir belki ; ama bu , nasıl bir yaşam olurdu ? 

En basitinden günlük hayatımızda bir sorunla karşılaştığımızı düşünelim : Ne yaparız ? Aklımıza ilk önce ne yapmak gelir ? Hemen tanıdığımız birine haber vermek ve ondan yardım istemek akla ilk gelen bir seçenek... Haberleşme imkanı olmasaydı hızlı iletişim gerçekleşmeyeceğinden  zor durumda kalacağımız muhakkak...İlla ki bir sorunla karşılaşmamız gerekmiyor . Gördüğümüz , duyduğumuz ilginç bir olayı hemen bir arkadaşımıza veya yakınımıza haber vermek isteriz... Sevinçlerimizi , üzüntülerimizi , türlü türlü hallerimizi mutlaka birileriyle paylaşmak isteriz...Bunu yapmanın yolu da haberleşme araçlarından geçiyor ... Haberleşme olmasaydı yakınımızda olmayan biriyle iletişim kuramazdık...

Mektup , telefon , internet vb. haberleşme araçları olmasaydı işimiz gerçekten zor olurdu ... Adeta ilk çağları yaşayan insanlar gibi olurduk ... Dünyanın bir ucunu bırakın burnumuzun dibindeki bir olayı bile kendimiz veya bir tanıdığımız görmediyse veya duymadıysa ondan haberdar olamazdık... 


Haberleşme insanlığın her döneminde çok önemli bir yere sahip ...Örneğin savaşlarda  haberleşme olmasaydı ordunun koordinasyonunu sağlanamaz , eksiklerinin giderilmesinde yardımcı olunamazdı. 

KISACA HABERLEŞME OLMASAYDI 
  • İstediğimiz zaman istediğimiz kişiyle görüşme imkanı bulamazdık.
  • Haberleşme olmasaydı kültürel devamlılık sağlanamazdı.
  • Bilgi alışverişi ve iletişim son derece kısıtlı olurdu.
  • Ülkedeki ve dünyadaki gelişmelerden haberimiz olmasaydı 
  • İnsanlık bügünkü medeniyet seviyesine ulaşamazdı.

Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.