DÜNYANIN RENKLERİ TİYATRO SAHNESİNE TAŞINIYOR


Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Trabzon, 18’inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali” dünyadan ve Türkiye’den önemli tiyatro oyunlarını 18’inci kez Trabzon’da sanatseverlerle buluşturuyor.

Trabzon Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, ‘Karadeniz’e Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Festivali’ adı altında yola çıkılarak hazırlanan festivalin 2006 yılında kapsamı genişletilmiş ve festivale tüm dünya ülkeleri davet edilmişti.

Bu yıl 2 - 20 Mayıs tarihleri arasında Trabzon’da kutlanacak festivalde; Türkiye’den 2, yurt dışından 8 olmak üzere toplam 10 farklı oyun sahnelenecek. Festival biletleri bugünden itibaren satışa sunulacak.

Festival, 2 Mayıs Salı günü protokol üyeleri, Devlet Tiyatroları yöneticileri, sanatçıları, konuk tiyatro grupları ve basın mensuplarının katılımıyla Atatürk Alanı’nda yapılacak konuşmalar ve etkinliklerle başlayacak.

Atatürk Alanı’nda yapılacak konuşmaların ardından festival, Litvanya – Aura Dans Tiyatrosunun saat 20.00’de Haluk Ongan Sahnesinde gerçekleştireceği ‘Godos’ adlı gösteriyle devam edecek.

Binlerce Trabzonlu sanatseverin izleyeceği festivalde; Litvanya, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, İspanya, Romanya ve Bosna-Hersek’ten 8 yabancı grup ve Türkiye’den 1 yerli grup, 2 farklı sahnede 21 temsil verecek.
                                                 
Festivalde bu yıl Litvanya’dan ‘Aura Dans Tiyatrosu’, ‘Godos’u, Rusya’dan ‘St. Petersburg Bryantsev Genç İzleyiciler Tiyatrosu’, ‘Kabuğuna Sinmiş Adam’ı, ve ‘Perm U Mosta Tiyatrosu’, ‘Inishmaan’ın Sakatı’nı, İspanya’dan ‘Yllana’, ‘Gagfather’ı, Kazakistan’dan ‘Kazakistan Mangistau Vilayeti Nurmuhan Janturin Müzik-Dram Tiyatrosu’, ‘Hamlet’i, Ukrayna’dan ‘Papasony Tiyatro Stüdyosu’, ‘Roksolana’yı, Romanya’dan ‘Andrei Mureşanu Tiyatrosu’, ‘Vahşi Batı’yı ve Bosna-Hersek’ten ‘Zenika Ulusal Tiyatrosu’, ‘Batıya Doğru’yu sahneleyecek.

Türkiye’den ise Devlet Tiyatrolarının iki oyunla katılacağı festivalde, İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Profesyonel’i ve ‘Gulyabani’yi sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Festivali Bugüne Kadar 100 Bin Sanatsever İzledi

Devlet Tiyatroları, Trabzon 18’inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, geçtiğimiz 17 yılda 156 ülkeden, 190 farklı yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı binden fazla sanatçıyı ağırladı. 

Festivalde, Türkiye’den özel tiyatrolar, şehir tiyatroları ve Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunlar da dahil toplam 190 oyun ve 374 temsil gerçekleştirildi ve sahnelenen oyunları bugüne kadar 100 bin sanatsever izledi.

Festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

(19.04.2017)

 

Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar