21 Mar 2017

"Ya hamiyyetsiz olaydım ya param olsa idi"

REKLAMLAR

Seyfi  Baba şiirinde geçen "Ya hamiyyetsiz olaydım ya param olsa idi" ifadesiyle ne anlatılmak isteniyor.? 


İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, günlük yaşayışla ilgili olaylarla durumları anlatan manzum şiirlerinde sosyal yaralara değinen, eğitici, öğretici yanı ağır basan konuları ele alır. Bu manzumelerden biri de Seyfi Baba'dır.

Sosyal yoksulluk temalı Seyfi Baba şairimizin Seyfi Baba’nın evine giderken çizdiği sahne ile başlıyor , Seyfi Baba’nın evinde yaşadıklarının anlatıldığı ‘’düğüm’’ bölümü Mehmet Akif'in  son iki dizede duygularını ifade ettiği ‘’çözüm’’ bölümüyle sona eriyor.

Bu bölümde şair , yaşlı ve bakıma muhtaç Seyfi Baba'ya maddi yardım yapamadığı için çok üzgündür ve bunu şu çarıpıcı dizelerle  ifade eder. :

“Ya hamiyyetsiz olaydım, ya param olsa idi!” 

Günümüz Türkçesiyle söylersek “Ya merhamet duygusundan mahrum yaratılsaydım ya da param olsaydı!” ifadesiyle kendi cebinde de para olmadığı için yaşlı bir adama yardım yapamamanın vicdani üzüntüsünü duyuyor.
Artikel Terkait

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon