NALINLAR TİYATRO KONUSU , ÖZETİ , TEMASI ,ÇATIŞMALARI , KARAKTERLER VE ÖZELLİKLERİ 

İnceleme : edebiyatfatihi.net

NECATİ CUMALI-NALINLAR

Konusu: Toplumun gülünç ve aksak yönlerini göstermeyi amaçlayan bir “töre komedisi” olan “Nalınlar” bir kız kaçırma olayı çevresinde gelişir.

Teması : Köyden kız kaçırma

Türü : Töre komedisi

Temel Çatışması : Töreler-birey çatışması

NALINLAR OYUNUNUN ÖZETİ

 Osman ile Seher’in aşkını işleyen bu oyun, Osman’ın Seherlerin evlerinin önünde dolaşarak eve ayna tutmasıyla başlar. Muhtar, on beş yıl önce bir davada kendi lehine ifade vermeyen Osman'ın babasından öç almak istemektedir. Bu yüzden aracılar yoluyla Osman'ın evin önünde dolaştığını Seher'in ağabeyi Ömer’e duyurur. Ömer, babasından kalan mirası  kız kardeşiyle bölüşmemek ve çeyiz masrafından kurtulmak için bu ilişkiye karşı çıkmaktadır.

www.edebiyatfatihi.net


(Oyunun ilerleyen sahnelerinde, ailesi karşı  çıksa da Osman ve Seher, komşuları  Döndü Bacı’nın yardımıyla kaçarlar. Ancak bir hafta sonra yakalanırlar. Osman tutuklanır. Ömer, bu fırsatı değerlendirerek kız kardeşini yaşlı ; fakat çeyiz istemeyecek zengin bir adama vermek ister. Öte yandan muhtar intikamını aldığını  düşünmektedir. Ne var ki muhtar, Seher on sekiz yaşından büyük olduğu için Osman’ın hapisten çıkabileceğini öğrenir. Muhtar bu durumu Döndü Bacı’ya anlatır. Döndü Bacı  öğrendiklerini Seher’e anlatınca Seher evden kaçmaya karar verir. Her zaman olduğu gibi yan odada havanla çalışıyormuş  zannetsinler diye elindeki havanı  Döndü Bacı’ya verir ve Osman’ı kurtarmak için kaçar. Evden kendi isteğiyle gittiğinin işareti olarak da nalınları düz biçimde koyar.)

EK BİLGİ: NALIN : Genellikle hamamda ve benzeri ıslak tabanlı yerlerde kullanılan, ağaçtan yapılmış, tabanı yüksekçe, üstü tasmalı, açık ayakkabı.Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar