Yeniçerilerin yeni açtıkları kahvehanelere gelenek olarak kafes içinde hediye getirilen kuş hangisidir ?

ATV'de yayınlanan ve Murat Yıldırım'ın sunduğu 18  Şubat 2017 Cumartesi günü "Milyoner" yarışmasında sorulan soru şöyle :

Yeniçerilerin yeni açtıkları kahvehanelere gelenek olarak kafes içinde hediye getirilen kuş hangisidir


A) Baykuş
B) Keklik
C) Kanarya
D) Atmaca 
CEVAP:  KANARYA

Yeniçeri kahvehaneleri, XVII. yüzyıldan itibaren gündelik hayata girmiştir. Yeniçerilerin evlenmelerine izin verilmesi, kışla dışı hayata dâhil olmalarına meydan vermiştir. Oldukça gösterişli “Nişan alayı” yapılarak açılan kahvehane sayesinde esnaflaşarak kendi sistem ve kurallarını burada işleten ocak mensupları -ki her yeniçeri kahvehane açamaz, bunlar çoğunlukla yeniçeri zorbalarıdır- Boğaziçi sahillerini mekân tutmuşlar, kahvehanelerin kapısına bağlı bulundukları yeniçeri ortasının gemi, kılıç, balık gibi nişanlarını asmışlardır. Yeni açılan kahvehaneye uğur bilinip maskot sayıldığından hediye olarak kanarya getirmek adetti ve Yeniçeri kahvehanelerinde onlarca kafes kanarya bulunduğu olurdu.
CEVABI BİLİYORSANIZ  AŞAĞIDAN YORUM YAPIN LÜTFEN  ...YORUMUNUZ ANINDA YAYINLANIR👇👇


10 yorum:

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.