Binecek Şey Hikaye Özeti,Konusu,Olay Örgüsü, Kişiler,Yer ve Zaman

reklamlar
Binecek Şey Hikaye Özeti,Konusu,Olay Örgüsü, Kişiler,Yer ve Zaman

Ömer Seyfettin'in "Binecek Şey" adlı harika öyküsünde Derviş Hasan adlı birinin Allah'a isyan etmesi ve sonrasında yaşadığı pişmanlık konu ediniyor.

ÖZETİ:
Derviş Hasan köy köy kasaba kasaba gezen dünyayla alakası olmayan kainatın sırrına ermiş bir derviştir. Gittiği yerlerde adını bile bilmediği köylerde , tekkelerde canı sıkılıncaya kadarıyla kalır.
Derviş Hasan çok sıcak bir Haziran gününde yolda bir orman kenarındadır, çok yorulmuştur .Tek isteği öğlden evvel bir köye ulaşmaktır . Üstelik karnı çok acıkmış  ve gücü de gittikçe tükenmiştir. Karşısına bir yokuş çıkar , o kadar çok yorulmuştur ki artık Allah'a isyan etmek üzeredir . Allah'a kendisine "binecek şey" göndermesi için dua eder. Çeşmenin başında uyuyakalır , çok güzel bir rüya görür . Kalktıktan sonra çeşmenin başında bir sürü at , katır görür. Bu bir yörük kafilesidir. Bunları görünce çok sevinir , kendisine de bir at verileceğini düşünür ve duasının kabul olduğunu sanır . Ama gerçek hiç de öyle değildir , tam ağzını açacağını vakit Yörüklerden biri kendilerine yardım etmelerini ister . İstedikleri şey yeni doğmuş bir kısrağı kucagina alıp yokuşun başına cikarmasidir.Derviş Hasan bu istek karşısında şoke olur , çok sinirlenir , adamla tartışmaya başlar , diğer adamlar gelip Derviş Hasan'ı tekme tokat dövüp yerinden kaldırırlar. Kısrağı da kucağına verirler ve Derviş Hasan'ı yokuşa sürerler . Derviş Hasan'ın  Allah'tan istediği "binecek şey" kucağındadır , Derviş Hasan Allah'a isyan ettiği için çok pişman olur ve tövbeler eder.edebiyatfatihi.net

Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.