HEPSİNİ BUGÜN ÖĞRENDİM #4

Merhabalar ,
Hafta sonu rahatlığının da etkisiyle bol bol belgesel izleyip internette o siteden bu siteye araştırma yaptım , karşıma yine ilginç bilgiler çıktı.


İRFAN YİĞİT/edebiyatfatihi.net
KONSERVE AÇACAĞI KONSERVEDEN YARIM ASIR SONRA BULUNMUŞ

Da Vinci Learning kanalından şaşırtıcı bir bilgi öğrendim.Konserve gıda için ilk patent hakkı 1810'da Peter Durand'a verilmiş , ama konserve kutularının küçük ve yararlı yoldaşı konserve açacağının icadı tam yarım asır sonra olmuş. O zamana dek insanlar bu kutuları açmak için çekiç, keski hatta silah bile kullanmış .MOR RENK ÖNCEDEN SADECE ASİLLER İÇİNMİŞ.
Roma imparatorları mor renk giysileri kendilerinden başkasının giymesini yasaklayan yasalar çıkartırmış, Neron daha da ileriye giderek kendisinden başka mor giyenlerin ölümle cezalandırılacağını tüm Romalılar’a duyurmuş. Ah bu asilzadeler ! 

AVRUPALILAR SARIMSAĞI ÇOK SONRA KEŞFETMİŞ
Şu aralar pek sorunlu olduğumuz Avrupa ,  Haçlı seferlerine kadar  sarımsak gibi çok faydalı bir lezzetten haberdar değilmiş. 
Ayrıca Amerika'nın keşfine kadar da  insanlık  ,  patates, domates gibi temel besinlerden bihaber yaşıyormuş. O çok zararlı ; ama enfes patates kızartmalarından mahrum kalacaktık demek Amerika keşfedilmeseydi...


ÜNLÜ BOYA MARKASI DYO'NUN AÇILIMI  
Yabancı sandığımız bir marka halis mulis yerli çıktı yine . "Pınar" gibi dev bir markanın sahibi olduğu Yaşar Holding'in boya markası DYO Türkiye’nin ilk boya üreticisi olup DYO'nun açılımı Durmuş Yaşar Oğullları imiş :)) Kaynak: yasar.com.trMİLLİ PİYANGO İLK ZAMANLAR SADECE YARDIM AMAÇLIYMIŞ.

Bir yıl daha bitiyor ,  kısa ve emeksiz yoldan zengin olmak isteyenlerin umudu Milli Piyango haberleri bültenlerin yine vazgeçilmezi oluyor. Piyangonun tarihini araştırdım ve şu sonuçlar çıktı : Piyango ,Osmanlı'da 19.yüzyılın ortalarında gayrimüslimler arasında yaygınlaşmış , piyangoya uzunca bir süre devlet tarafından sıcak bakılmamış  ve sadece yardım amaçlı düzenlenenlere izin verilmiş. Sonrası ise malum ...

Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.