Fütüvvetnâme bir eserin değil bir konuda yazılmış bütün eserlerin ortak adıdır.13.ve 14.yüzyılda Anadolu'da hem.bir tasavvuf akımı hem de sivil bir toplum hareketi gibi ortaya çıkan Fütüvvet teşkilatının esaslarını işleyen bütün eserlere fütüvvetnâme denir.

Sözlük manası “gençlik, yiğitlik, cömertlik” anlamına gelir.

Fütüvvetnamelere göre fütüvvet, kendinden çok halkını düşünmek, halkın sorunlarıyla dertlenmek, kendi nefsi için istediğini fazlasıyla başkaları için de istemek, başkalarının kusur ve ayıpları örtmek, nefse düşman olmak, fakirden nefret duymamak, zengine halini arz etmek, eline geçenle elinden çıkanı bir görmek, kimseye düşman olmamak, kimseden mürüvvet (iyilik) ve insaf beklememek fakat herkese karşı mürüvvet ve insaf sahibi olmak, iki âlemden de geçmek demektir.
Fütüvvetnameler, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde esnaf ve sanatkârların bağlı olduğu bir örgüt olan ahiliğin ahlak anlayışını ve uyması gereken kuralları açıklayan bir içtüzük gibidir.

Bu türün bilinen ilk Türkçe örneği Haliloğlu Yahya Burgazî’nin 13. yüzyılda kaleme aldığı sanılan eseridir.Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar