10.SINIF DİL VE ANLATIM KİTABI CEVAPLARI,YILDIRIM,SAYFA 95

reklamlar
10.SINIF DİL VE ANLATIM KİTABI CEVAPLARI,YILDIRIM,SAYFA 95

SAYFA 95

Kalabalık bir caddenin oldukça sevimsiz bir kahvesine akşamları çıkıyor, camın önündeki masaların hemen arkasındaki yere oturuyorum. Saatlerce gelip geçenleri seyrediyorum. Sıkılımıyor muyum ? Aksine, müthiş eğleniyorum. (…) Ben tam kahveden çıkarken bir ihtiyar içeri girer. Zayıf mı zayıftır. Sakalını her gün bu minval üzere tutabilmek bir nevi tıraş olmak, o zahmete bir başka şekilde katlanmak değil midir? 

Metindeki niteleme ve belirtme sıfatları yukarıda gösterilmiştir.
www.edebiyatfatihi.net
a) Sıfatların metindeki işlevi için tıklayınız

b)  Belirtme sıfatları varlıkları işaret, sayı, belirsizlik, soru yoluyla belirtirler. Nesnenin ya yeri işaret edilir, ya sayısı gösterilir; ya nesne soru yoluyla belirtilir, ya da belirsiz şekilde ifade edilir. Niteleme sıfatları, varlıkları niteleyen yani varlıkların nasıl olduklarını gösteren sıfatlardır. Bu tür sıfatlar varlıkların durumlarını, biçimlerini, renklerini gösterirler.

c. Belirlenen sıfatlar yerine farklı türde sıfatların kullanılması anlatımın gücünü azaltır.

 http://www.edebiyatfatihi.net/2016/09/2016-2017-10snf-dil-ve-anlatm-ders.html#.V-GDXPCLTIU

Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.