LİSELERDE ÖZÜRLÜ-ÖZÜRSÜZ DEVAMSIZLIK KAÇ GÜN ? 2016-2017, OKULA KAÇ GÜN GİTMEZSENİZ BAŞARISIZ SAYILIRSINIZ ?


Sevgili takipçilerimiz ,


Özellikle liseye yeni başlayan öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan biri şüphesiz devam devamsızlıkla ilgili...Bu konuda ilgili yönetmeliği her öğrencinin bilmesi gerekiyor ...

Ortaöğretimde yani liselerde devamsızlık kaç gün ?Kaç gün özürsüz okula gitmezseniz başarısız sayılırsınız ? Özürlü ve özürsüz toplamda kaç gün devam hakkınız var ? Bu

yazımızda bunların cevaplarını bulabilirsiniz...
Geçen yıl değişen yeni  Ortaöğretim Yönetmeliğinin ilgili maddesine baktığımızda şu ibareler geçiyor.

“(7) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimineverilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.”(5) 
Özürsüz devamsızlığı 10 günü aşan öğrenci notları ne olursa olsun başarısız sayılır. Özürlü ve özürsüz devamsızlığın toplamı 30 günü aşamaz. Mazeret kağıdı ve/veya rapor getirilmesi durumunda öğrenci özürlü devamsızlık yapmış sayılır.Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Bu durumun gerçekleşmemesi için Yönetmelik gereği toplam devamsızlığın 5., 15. ve 25. günlerinde e-okuldan matbu uyarı yazısı gönderilir.


4 yorum:

 1. Hocam bir yanlışlık var. Şöyle değişti:(Değ: 1/7/2015-29403 RG) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

  YanıtlaSil
 2. Hocam bir yanlışlık var. Şöyle değişti:(Değ: 1/7/2015-29403 RG) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

  YanıtlaSil
 3. Çok dikkatli olmak lazim

  YanıtlaSil
 4. Benim 11 gün bir şey olur mu

  YanıtlaSil

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.