BAŞARILI OLMAK İÇİN

Başarılı olmak için çalışmak gerekir. Eskiden atalarımız şöyle demişler ‘Nerede hareket, orada bereket’. Çalışmadan nasıl başarıya ulaşabiliriz. Elbette çalışmamız lazım. Her şey de insanoğlunun sabırlı olması bu hayata önemlidir. Sabırla bir çok şey bitirebiliriz, halledebiliriz, çözebiliriz.
İnsan sadece başarıya giden yolda kötü şeyler karşılamaz, tüm hayatını ilgilendiren şeylere karşılaşabilir. Örneğin bir adam para kazanmak için çok çalıştı, çok zaman ayırdı ve sonucunda çok para kazandı ve zengin oldu. Zenginliğe ulaştı, elde etti, istediği her şeyi satın alabilir, bir gün zenginlikten de bıkacak, her şeyi elinde. Bu durumda ne yapmalı? Tabi ki fakirliğin, zorluların hatırlaması gerekiyor. Bu gibi insanlar çoktur, geçen yıl bir gazetede okuduğuma göre Amerikalı bir zengin kendisinin ve ailesinin yemeği için çok az para harcarmış ve öğle yemeğinde hamburger gibi yemekleri yermiş ve dünyanın en cimri zengini unvanı almış. Cimri zenginin kızı bir gün arkadaşını hava alanında karşılayacağını söylemiş, kız geç kalmış ve babasının arabasına binerek hava alanına gitmiş, kız babasına söylemeden gittiği için ve araba kullandığı için babasına para ödemiş. Böyle örnekler yaşamımızda çok. Başarılı olmak için ilk olarak o şeyi istememiz lazım ve çabalamak gerekiyor. Başarılı olmaya çalışmadan önce düşünmemiz gerekir, bu başarı benim için önemli mi yoksa önemli değil mi diye kendimize sormalıyız. Başarıya ulaşmak da kolay değildir. Başarılı olmak için tüm vaktini o işe vermelisin. Başarıya ulaşmak için bir kaç etken, o etkenleri kendi başarına kullanabilirsin. Çünkü her insanın başarılı olması diğerlerine benzemez, bu yüzden kendini başarına kendin ulaşabilirsin.

Örneğin ben nasıl bir başarıya ulaşabilirim eğer o şeyi istediğim bir şeye, zevkle uğraşabilirim, benim ilk amacım iyi okumak ve üniversiteyi iyi dereceyle bitirmek ve başarılı olarak çalışmaktır. Bunlar eğer gerçekleşse bu benim başarımdır. Sadece işte, okulda değil arkadaşlar arasında ve gerçek hayatta da büyük başarılara ulaşmak isterim. Başarıya ulaşmak için ne yapmalıyım, tabi ki çalışmalıyım.

Yazan: Asılgül Abdırahmanova
(Türkçe Öğreniminde 4. ay)
Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi
Okutman: Zehra Öztürk

Yazıya Tepkini Göster!

Bir Yorum Yaz

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Daha yeni Daha eski

Reklam

Reklamlar