10.YIL NUTKUNDA NELER , HANGİ AMAÇLA VE NASIL ANLATILMIŞTIR ?

 10.YIL NUTKUNDA NELER , HANGİ AMAÇLA VE NASIL ANLATILMIŞTIR ?
Atatürk 10.YIL NUTKU'NDA büyük bir savaştan zaferle ama ağır bir yıkımla çıkmış bir millete, ilerleme, gelişme ve çağdaşlaşma yolunda yapılması gerekenleri anlatırken, güvendiği tek dayanağın da Türk milleti olduğunu ifade ediyor. 10.Yıl Nutku'nun türü HİTABET (SÖYLEV) dir. Metinde güçlü bir söylev havası vardır.
M.Kemal Atatürk çağdaş ve ileri bir medeniyet seviyesine ulaşmanın yolu olarak refah, ilim, fen, kültür ve sanata vurgu yapar. Diğer taraftan sonsuza kadar yaşayacak bir cumhuriyetin anahtarı; milli birlik ve beraberlik, ortak idealler peşinde hareket etmek, onlar uğruna hiçbir fedakârlıktan kaçınmaksızın savaşmaktır.Ulu Önder; konuşmasını bir millet için olabilecek en güzel temenni ile sonsuza kadar yaşayacak bir cumhuriyette nice şerefler, başarılar, mutluluklar, huzur ve refah dileyerek "Ne Mutlu Türk'üm diyene" sözleriyle bitirir. Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.