13 Şub 2016

YAZIN ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI?

Reklamlar

YAZIN ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI?
30 bin öğretmen ataması yapıldı, atananlar mutluyken atanamayanlar hayallerini bir başka bahara bıraktı. Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, dün bir televizyon programında Ağustos ayında öğretmen ataması olmayabileceğini, planlamalarının Şubat ayına göre yapılacağını açıkladı.

Bütçe Yüzünden Mi Yazın Öğretmen Ataması Olmayabilir?
2016 yılı bütçesine göre kamu kurumlarına öğretim elemanları dahil 56 bin atama izni öngörülmüştü. Bunun 30 bini MEB’e verildi ve dün 30 bin atama yapıldı. Bütçe dışı ek atama izinleri için bir engel yoktur.
Yeni Sistemden Dolayı Mı Yazın Öğretmen Ataması Olmayabilir?
Dün atanan 30 bin öğretmen ilk kez görev yerlerini gitmeyip istediği ilde tecrübeli bir öğretmenin yanında staj yapacak, yani kendisini geliştirecek. Eylül ayında okulların açılmasıyla görev yerine gidecek. Yeni uygulamadan kaynaklı yaz aylarında atamaların düşünülmediği söylenilebilir. Yaz döneminde atanan öğretmenlere hizmet içi eğitim de verileceği düşünülürse yeni sistemin atama dönemlerini etkilediğini söyleyebiliriz.
2016 KPSS’ye Giren Öğretmen Adayları Mağdur Mu Olacak?
Mayıs ayında 2016 KPSS yapılacak. Öğretmenlerin alan sınavı da daha sonraki aylarda yapılacak. Bugüne kadar yaz aylarının tamamında öğretmen ataması yapıldı ancak bu sene atama olmazsa 2016 KPSS puanıyla tek atama olacak, o da 2017 Şubat ayında olacaktır. 2015 KPSS puanıyla Eylül’de 37 bin ve Şubat’ta 30 bin olmak üzere 67 bin öğretmen alımı yapılmıştır. 2016 KPSS puanıyla tek atama ve sadece Şubat’ta öğretmen ataması olursa bir mağduriyet söz konusu olabilir. Ancak 2017 Şubat’ta 50-60 binlik bir atama yapılırsa veya iyi bir sayıda atama sözü verilirse öğretmen adayları rahatlamış olacaktır.

DEĞERLENDİRME:
  • 2015 KPSS puanıyla 67 bin öğretmen ataması yapılmış olup 2015 KPSS’ye giren öğretmen adayları için bu atamalar olumlu olmuştur.
  • Sayın Bakanımız Nabi AVCI, her ne kadar yaz ayında öğretmen ataması olmayabilir dese de geçiş dönemi olduğu için bu seneyle sınırlı yaz ayında az da olsa bir öğretmen ataması yapılabilir.
  • Yaz ayında az da olsa atama yapılacağının bir belirtisi de Başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’nun ve Milli Eğitim Bakanımız Nabi AVCI’nın 1 Kasım seçimleri öncesi yaptıkları açıklamalardır. Buradaki konuşmaları da öğretmen adayları koz olarak kullanacaktır.
  • Geçmiş dönemlerde Şubat ayında atama olmasın/olmayacak şeklinde bazı tartışmalar yaşanmıştı. Öğretmen adayları, Şubat ayında atama talep etmişti. Yönetmeliğe göre de atamaların sadece yaz ayında yapılması kararlaştırılmıştı. Şimdi durum tam tersine döndü. Öğretmen adayları artık yaz ayında atama yapılsın diye bir mücadele başlatacaktır.

Özetle; MEB, 2016 Ağustos-Eylül döneminde öğretmen ataması yapmak istemeyecektir ancak bu sene bir geçiş dönemi olduğu için öğretmen ataması yapılması için yoğun baskılar yapılacaktır. MEB’in daha önce Şubat döneminde aldığı öğretmen sayısı kadar (10-15 bin) bir atamanın 2016 yazında yapılmasının söz konusu olabileceğini söyleyebiliriz. Yani yaz ayında daha az öğretmen, Şubat ayında daha fazla öğretmen alımı şeklinde bir planlamaya da gidilebilir.

Artikel Terkait

Yorumları Göster
Yorumları Gizle

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

▅ ▆ ▇ █ Öne Çıkanlar