ÖZEL ÜNİVERSİTELERİN TABAN PUANI DÜŞÜYOR MU?

BU BİR TANITIMDIR
"Özel Üniversitelerin Taban Puanları Düşüyor mu?"

Üniversite adaylarının ilk hedefi genelde devlet üniversiteleri oluyor. Fakat özel üniversitelerin % 75, % 50 'lik burslu seçenekleri de son çare olarak görülebiliyor. Peki özel üniversitelere son yıllarda rağbet artıyor mu? Özel üniversitelerin taban puanları düşüyor mu?

Türkiye 'nin özel üniversitelerinin son 3 yıllık tercih istatistikleri değerlendirildiğinde sayısal ağırlıklı öğrenci alan bölümlerin kontenjanları yavaş yavaş dolmaya başlıyor. Mesela 2013 'te 10 kişi boş kalan kontenjan 2014 'te 5 ve 2015 'te ise 2 boşa düşüyor. Bu istatistikler değerlendirildiğinde devlet üniversitelerinin rekabetinin zor olması öğrencileri artık ciddi şekilde özel üniversitelere ittiği gözüküyor.

Genel olarak üniversite taban puanları  incelendiğinde sözel bölümlerde artış olmasa da özellikle mühendislik bölümlerine ilgi artıyor. Sözel bölümler ise her ne kadar devlet üniversitelerinde rekabet çok olsa da özel üniversitelerde pek ilgi görmüyor.

Tercihler elbette adaydan adaya değişmekte. Kimisi üniversiteyi bir kurtarıcı olarak gördüğü için borca girerim, aç yatarım, özelde 4 yıl okurum sonra zaten mezun olunca iş derdim olmaz şeklinde düşünüyor. Kimisi de üniversitenin mutlaka devlette okunmasını, aksi takdirde hem ailelere maddi baskı hem de bu maddi baskının öğrenciye manevi baskı yaratabileceğini düşünüyor.

İlerisine baktığımızda tahminler özel üniversitelerin sayısal / mühendislik ağırlıklı bölümlerinin daha da artacağını ve artan nüfusa göre devlet üniversitelerinin üzerinden büyük bir yük alacağını gösteriyor.

ÜNİVERSİTELERİN TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZHiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.