METİNDEKİ SIFATLARI TÜRLERİYLE GÖSTERME


Şeftali bahçeleri

Irmağa giden yol, kasabadan kurtulunca göz alabildiğine uzanan sayısız şeftali bahçeleri arasından gecerdi. Haziran içinde bile taşkın dere ayaklarının çamurlu, ıslak tuttuğu bu gölgeli yerlerde otlar bütün bir yaz mevsimi yeniden yeniye sürer; kızgın güneş, ağaçların tepelerinde meyveleri pişirirken rutubetli toprakta birbiri arkasına yoncalar fışkırır; çayırlar kabarirdi. Suların serinliği, taze ot kokusu, gölgelik ve bereket içinde bahar, bu bahçelerde ta kışa kadar uzanıp giderdi.
Her tarafa taşkın bir şeftali kokusunun dolup sindiği durgun sıcak günlerde işsizler, takım takım kasabadan inerler, ırmakta yıkandıktan sonra gelip gölgeli çimenlerde yatarlardı. Yüksek dallardaki fazla olgun, ballı şeftaliler saplarından kurtularak dolgun, yumuşak bir sesle yerlere, çimenler içine, yatanlarin üzerine durmamacasina yavaş yavaş dökülürdü. Toplamakta biter tükenir şey değildi. Ürünün yarısı ağaçlarda kalır; böyle pişip oldukça teker teker, ağır ağır toprağa duser; karışır; kaybolurdu.

WWW.EDEBİYATFATİHİ.NET

METİNDEKİ SIFATLAR
ırmağa giden yol : niteleme sıfatı 
göz alabildiğine uzanan sayısız : niteleme sıfatı
taşkın : niteleme sıfatı 
bu: işaret sıfatı
gölgeli : niteleme sıfatı
bütün : belgisiz sıfat
bir : belgisiz sıfat
kızgın : niteleme sıfatı
rutubetli: niteleme sıfatı
taze: niteleme sıfatı
bu : işaret sıfatı 
her : belgisiz sıfat
taşkın : niteleme sıfatı
bir : belgisiz sıfat
durgun , sıcak : niteleme sıfatları
gölgeli : niteleme sıfatı
yüksek : niteleme sıfatı
olgun , ballı : niteleme sıfatı
dolgun , yumuşak : niteleme sıfatı
bir : belgisiz sıfat
WWW.EDEBİYATFATİHİ.NET


Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.