"Gazete, haber, sütun, sürmanşet, manşet, muhabir, ajans, köşe yazısı, tekzip, asparagas ve sansasyonel" kavramlarının anlamları

 "Gazete, haber, sütun, sürmanşet, manşet, muhabir, ajans, köşe yazısı, tekzip, asparagas ve sansasyonel" kavramlarının anlamlarını araştırınız.
 1. GAZETE: . Politika, ekonomi, kültür ve daha başka konularda haber ve bilgi vermek için yorumlu veya yorumsuz, her gün veya belirli zaman aralıklarıyla çıkarılan yayın
 2. HABER :Bir olay, bir olgu üzerine edinilen bilgi, salık
 3. SÜTUN : Gazete, dergi, kitap vb. yazılı şeylerde, sayfanın yukarıdan aşağıya doğru ayrılmış olduğu dar bölümlerden her biri, kolon:
 4. Sürmanşet: Gazetelerin birinci sayfasındaki logo­nun üzerinde kullanılan başlık
 5. Manşet: Gazetelerin ilk sayfasına iri puntolarla ko­nulan başlık
 6. Muhabir: Basın ve yayın organlarına haber topla­yan, bildiren veya yazan kimse
 7. Ajans: Haber toplama, yayma ve üyelerine dağıtma işiyle uğraşan kuruluş
 8. KÖŞE YAZISI:bir yazarın herhangi bir konu veya günlük olaylar hakkındaki görüşlerini, düşüncelerini ayrıntılara inmeden anlattığı gazete ve dergilerde yayınlanan kısa fikir yazılarının genel adıdır.
 9. TEKZİP: Düzeltme, cevaplama yazısıdır. Yapılan yanlış bir habere konu olan kişi yada kurumun haberin düzeltilmesi için yazdığı yazıdır.
 10. Asparagas: gerçek olmayan, masa başında uydurulan, yalan haber, uydurma haber demektir.
 11. Sansasyonel: Çarpıcı


reklamlar

Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.