ÇAPANOĞLU METNİNDEKİ KELİME GRUPLARI VE ANLAMLARI

METİNDEKİ KELİME GRUPLARIÇAPANOĞLU
Rivayet ederler ki Engürü ile Çengürü arasında Yozgat mı derler, Tozgat mı derler bir kent varmış. Bu kent, toprağı cevher, suyu kevser, havası misk ü amber; hasılı cennet misali bir yermiş... Hele kentin ortasına öyle bir konak kurulmuş ki görenlerin parmağı ağzında kalırmış. İşte bu konakta Çapanoğlu der­ler bir derebeyi otururmuş. Sözüm ona, bu bey kendini dev aynasında gördüğü için gözünü daldan budak­tan, sözünü vezirden vüzeradan sakınmazmış. Padişah bile onunla başa çıkamamış da suyuna giderek avucunun içine almış. Padişahın ne zaman başı darda kalsa Çapanoğlu'na başvurur, kime gözdağı ver­mek isterse başlarına onu musallat edermiş.

Çapanoğlu da sırtını padişaha dayadığı için ayaklarını istediği gibi uzatır, her işe burnunu sokar, hangi taşı kaldırsan altından hep o çıkarmış.

Eflatun Cem GÜNEY

Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.