14 Ara 2015

9.SINIF DİL VE ANLATIM KİTABI CEVAPLARI,MEB, 76.SAYFA

Reklamlar

76.SAYFA
Dil hususunda ileri sürdükleri iddialar yersiz. Bugünkü genç yazarın kullandığı dil, “uydurca” veya “kurumca” diye adlandırdıkları dil değil, Tanzimat'la başlayıp Genç Kalemler, Beş Hececiler'le bugüne kadar devam edegelen dil özleşmesinin tabii seyri içinde gelişmiş dildir. Dil Kurumu'nun çalışmalarıyla ortaya atılan öz Türkçe veya Türkçe köklerden türetilmiş kelimeler, sanatkârın eserinde yer buldukça ve yer bulduğu nispette edebiyatın, dolayısıyla lisanın malı olmaktadır. Genç sanatkâr, bu işte de kendine düşeni, olması gerektiği şekilde başarmaktadır.
Sonra, genç nesil edebiyatçıları, -bunu herhangi bir tefahür hissiyle söylemediğimi belirtmek için hemen ilave edeyim- benden gençler, artık, toplum karşısında bir sorumlulukları olduğunu idrak etmişlerdir. Genç neslin bu şuuru edinmesi bile büyük şeydir. Birinci Dünya Harbi sıralarında veya bu harpten sonra doğ­muşlar, derece derece, evlerinin, mahallelerinin, şehirlerinin, memleketlerinin ve dünyanın ıstırabını duyup bunu eserlerine olduğu gibi süssüz, edebiyatsız, yalın sözlerle aksettirmek, ellerinden geldiği kadar dertlere derman olmak lüzumunu duymuşlardır. İkinci Dünya Harbi'nin yeryüzünde duyulan sarsıntıları, fildişi kuleleri de toprakla bir etmiş, sanatkârı ıstırap içindeki halkın arasına karıştırmıştır. İşte, eskilerin anlayamadıkları, genç nesilde yadırgadıkları bir nokta daha...
Ziya Osman SABA
■ Altı çizili kelimelerin yerine eş anlamlı kelimeleri kullandığınızda metnin anlamının değişip değişmediğini ve eş anlamlı kelimelerin işlevlerini belirtiniz.(www.edebiyatfatihi.net)
METNİN ANLAMI DEĞİŞMEZ...EŞ ANLAMLI SÖZCÜKLER YABANCI DİLLERDEN GİREN SÖZCÜKLER NEDENİYLE VARDIR ...BİR DİLİN KENDİ SÖZCÜKLERİ ARASINDA EŞ ANLAMLI SÖZCÜK ÇOK AZDIR.
Eş anlamlı kelimelerin biri genellikle yabancı kaynaklıdır
nasihat                                    öğüt
hususi                                     özel
■ Siz de değişik metinlerden eş anlamlı kelimeler bulunuz. Dilde eş anlamlı kelimelerin bulunma nedenlerini tartışınız.
İDDİA : SAV 
YERSİZ : UYGUNSUZ
İHTİMAL : OLASILIK
HANE : EV
KARA : SİYAH
AK : BEYAZ
AL : KIRMIZI
İHTİYAR : GENÇ 
DERMAN : İLAÇ
GEREK . LÜZUM


1. “Doğru” kelimesinin zıt (karşıt) anlamlısı kullanıldığı bağlama göre farklılık göstermektedir. Bu durum size karşıt anlamlılık hakkında neler düşündürüyor?
CEVABI İÇİN TIKLAYINIZ

Artikel Terkait

Yorumları Göster
Yorumları Gizle

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

▅ ▆ ▇ █ Öne Çıkanlar