21 Ara 2015

9.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI,GÜN YAYINLARI 81.SAYFA,

Reklamlar

2015 2016 9.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI GÜN YAYINLARI 81.SAYFA
Kışın soğuk havada ağzımızdan çıkan duman nedir?

Soluk alırken akciğerlere dolan havada yaklaşık %20 oksjen ve çok düşük oranda karbondioksit vardır. Verdiğimiz solukta ise oksijen oranı %16`ya düşmüş, buna karşılık karbondioksit oranı %4`ü bulmuştur. Ayrıca, akciğerlerin nemli ortamından geçerken bol miktarda su buharı yüklenmiştir. Soğuk havalarda, soluğumuzdaki bu su buharı hava ile karşılaştığı anda yoğunlaşarak minik su damlacıklarına dönüşür. Kışın soluk verirken ağzımızdan "buhar" çıkmasının nedeni budur.

Sıcak havada neden göremeyiz?

Dumanın kışın görülebilir olmasının nedeni sıcak buharın soğuk havayla karşılaşarak yoğunlaşmasıdır.Yaz aylarında hava zaten sıcak olduğu için yoğunlaşma görülmez.
Sis ve bulut atmosferde su buharı olduğunun kanıtıdır. Atmosferde su buharına bağlı olarak hava akımları, bulutluluk, nem, yağışlar, basınç değişiklikleri gibi bilinen bütün meteorolojik olaylar meydana gelir, güçlü yatay ve dikey hava hareketleri oluşur.


Sıcaklık koşulları birbirine yakın olduğu halde bazı yerlerde çamaşırlar çok çabuk kurarken bazı yerlerde çok uzun sürede kurur. Bunun nedeni ne olabilir? Bu neyin kanıtı olabilir?
Islak çamaşırların kuruması, içindeki suyun buharlaşması demektir. ‘‘Normal şartlarda su kaç derecede buharlaşır?’’ sorusuna bazıları, hiç düşünmeden ‘‘100 derece’’ gibi yanlış yanıt verir. Gerçekte su, her sıcaklıkta buharlaşabilir. Suyun buharlaşması, ıslak cismin ve havanın sıcaklığıyla birlikte havadaki bağıl nem oranına bağlıdır. Yani, çamaşır ile havanın sıcaklığı ve nemi arasındaki fark ne kadar büyük ise kuruma o kadar hızlı olur. Bu, sıcaklıklar aynı olsa da havadaki nem oranlarının farklı olabileceğinin kanıtıdır.

DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
KAYNAK: www.bolcevap.com önce burada...takip edin...

Artikel Terkait

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

▅ ▆ ▇ █ Öne Çıkanlar