11.SINIF DİL VE ANLATIM KİTABI CEVAPLARI,TUTKU YAYINCILIK,93.SAYFA


93.SAYFA1. İncelediğiniz haber yazılarını göz önünde bulundurarak haber yazılarının ortak özelliklerini belirleyiniz.(edebiyatfatihi.net özgün edebiyat kaynağı)


1. ETKİNLİKİncelediğiniz haber yazılarını aşağıdaki tabloda belirtilen kaynaklarına göre ilgili kutucuğu işaretleyerek gruplandırınız.
ANLAMA-YORUMLAMA

WWW.EDEBİYATFATİHİ.NET

1. Haber yazılarında yoruma açık ve yanlış anlaşılmaya neden olan cümleler kullanılabilir mi? Sebeplerini belirtiniz. 

KULLANILMAMASI GEREKİR , ÇÜNKÜ HABER YAZILARININ NESNEL VE YORUMA AÇIK OLMAMASI GEREKİR...
2. Haberlerin birey ve toplum açısından önemini; siyasal, kültürel, günlük hayattaki yerini ve değerini açıklayınız. 
Haberler insanların sosyal siyasal kültürel ve günlük hayatla ilgili haberler almasını sağlar, bilgi edinme ve haber alma her vatandaşın hakkıdır. Haberler olmasaydı ülkedeki ve dünyadaki birçok önemli gelişmeden habersiz kalırdık ...


3. Okuduğunuz haber yazılarında tarafsızlığa dikkat edilmiş midir? Belirtiniz. Bu metinlerin dil ve anlatım özellikleri bakımından açık ve anlaşılır olup olmadığını örnek vererek açıklayınız. 

GENEL OLARAK TARAFSIZLIĞA DİKKAT EDİLMİŞTİR. BU METİNLER AÇIK VE ANLAŞILIRDIR.

D 3. ETKİNLİK
a. Başınızdan geçen ya da şahit olduğunuz ilginç bir olayı haberleştirerek defterinize yazınız. Metninizi arkadaşlarınıza okuyunuz, onların yazdıklarıyla ilgili düşüncelerinizi ifade ediniz.

....
b. Yazdığınız haber yazısını ve incelediğiniz metinleri akıcılık, bağlaşıklık ve bağdaşıklık yö­nünden karşılaştırınız. Sonuçları not ediniz. İncelediğiniz haber yazılarını ve kendi yazdığınız haberi yazım ve noktalama yönünden karşılaştırınız. Karşılaştırma sonuçlarını defterinize yazınız.
.......

Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.