16 Kas 2015

NUN MASALLARINDAN MÜCALLA'YA : NAZAN BEKİROĞLU ...

Reklamlar

YAŞAM,SANAT DERGİSİ YEDİRENK'İN KASIM SAYISI DA DOPDOLU...
Bir edebiyat blogu olarak kaliteli sanat edebiyat dergilerini tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda tanıtacağımız dergi YEDİRENK ... Kasım sayısında neler var , derginin editör yazısında bulabilirsiniz...
Dergiye ulaşmak için www.yedirenkder
gi.com
KASIM SAYISI'NDAN...Her mevsimin, her iklimin tadı bir başka güzel… Ancak kasım, özellikle sanat perspektifiyle bakıldığında bambaşka. Sanatın her branşı tüm genişlik ve derinliğiyle yansıtıyor kendini bu sezonda. Bu hacimli evreni olanca renkliliğiyle size yansıtabilecek bir sayı hazırlamaya çalıştık. Resim, heykel, fotoğraf vs. gibi çok farklı disiplinlerden sanat eserlerini bir araya getiren 56. Venedik Bienali’ni Burcu Ayan Ergen sizler için kaleme aldı.

Kapak dosyamız ise Nazan Bekiroğlu. Edebiyatımızın yaşayan en önemli isimlerinden… Belki pek çok mecrada Bekiroğlu ile ilgili röportaj okuma şansınız olacaktır ama Yedirenk’te yayımladığımız metnin bir özelliği var. Söyleşiyi, yazarın kızı, arkadaşımız Leyla Didar Bekiroğlu gerçekleştirdi. Leyla, anne-evlat ilişkisini okur adına biraz da zorlayarak yaklaşmaya çalıştı usta yazara. Ortaya, okuması keyifli, her satırı yepyeni keşiflerle dolu zengin bir röportaj çıktı.
Biraz önce ‘yansıma’ dedik. Kasım sayımız ‘ayna’ üzerine kümeleşen birkaç dosya birden içeriyor. Usta kalem Nuriye Akman’ın dikkatli ve derinlikli çalışması ‘Edebiyatta ayna’ sizleri satırların arasındaki yaşamın yansımasına götürecek. M. Nedim Hazar ise beyazperdedeki ayna metaforu üzerine yoğunlaşıp, epey zengin bir seçki hazırladı. Usta kalem Üstün Akmen, kendine has üslubuyla ‘Tiyatro ve ayna’yı yazdı sizin için. Ve maalesef tiyatronun bu büyük ismini birkaç gün önce kaybettik. Duayen yazar, son yazısını Yedirenk için kaleme almış oldu. Kendisine rahmet diliyoruz. Sanat dünyasının başı sağ olsun.
Aramıza yeni bir kalem katıldı: Hasan Eren Ulu. Eminiz ‘Üsküp’ten Marsilya’ya, Varşova’dan Lizbon’a, Paris’ten İstanbul’a Yahya Kemâl’in şehirleri’ dosyasını siz de çok beğeneceksiniz. Büyük şairin hayatını ve sanatını etkileyen mekânların izinde dolaştı H. Eren Ulu. Artık aşina olduğumuz kalem Saro Dadyan ise önemli bir mekân olan ‘Tophane-i Amire’nin öyküsünü kaleme aldı.
İtalyan orkestra şefi Fabio Mastrangelo ve Sloven fotoğrafçı Matjaz Krivic ile Yedirenk okurları için yaptığımız söyleşiler ise kasım sayımızı daha da zengin kılıyor. Kapsamlı sergi dosyalarımız, film, müzik, tiyatro ve kitap gibi başlıklarımız sabit sayfalarımızda yine sizi bekliyor olacak. Güzel bir kasım ayını Yedirenk’te yaşamanız temennisiyle. Keyifli okumalar…

Artikel Terkait

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

▅ ▆ ▇ █ Öne Çıkanlar