12.sınıf edebiyat kitabı cevapları ,sayfa 79

SAYFA 79
3. “Hatıralar” şiirinde şair neleri dile getirmiştir? Belirtiniz.
Şair hatıraların insan hissiyatına hakim olduğunu, geleceğin buna karşılık bulanık bulunduğunu dile getirmiştir genel olarak.
4. “Bu Vatan Kimin?” şiirini tekrar okuyunuz. Şiirden ne anladığınızı açıklayınız.
Bu şiirde memleketin asıl sahiplerinin onun uğruna emek harcayanların olduğu vurgulanmıştır.
5. Sınıfınızda iki gruba ayrılınız. Millî ve memleketçi edebiyatın zevk ve anlayışının kaynakları ile millî ve memleketçi edebiyatın özelliklerini açıklayan bir panel düzenleyiniz.
6. 1930 sonrasında millî ve memleketçi edebiyat zevk ve anlayışına göre yazılmış şiirlerden ezber­lediklerinizi okumak için öğretmeninizle beraber bir şiir okuma yarışması düzenleyiniz. Yarışmada sınıf­ça oylama yapınız. Dereceye giren arkadaşlarınızı ödüllendiriniz.

7. Millî ve memleketçi edebiyat zevki ve anlayışına bağlı şiirlerle toplumcu şiirleri ahenk, yapı, te ma, dil ve anlatım bakımlarından karşılaştırarak bu konuda bir makale yazınız. Yazdığınız makaleleri arka­daşlarınıza okuyunuz. 


Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.