22 Kas 2015

12.sınıf edebiyat kitabı cevapları ,Fırat Yayıncılık , sayfa 84

Reklamlar

SAYFA 84
YORUMLAMA - GÜNCELLEME
1. Aşağıdaki şiirleri yapı, ahenk, tema, dil ve anlatım bakımlarından karşılaştırınız. Karşılaştırmanız sonucunda, Garip şiirinin, Millî Edebiyat zevk ve anlayışını sürdürenlerin şiirinden farklı olan yönleri­ni belirleyiniz.
Milli Edebiyat zevk ve anlayışını sürdüren şiir halk edebiyatı geleneğine yaslanırken Garipçiler Batı tarzı serbest bir şiir yazmışlardır. İlki Anadolu temasını yoğun olarak işlerken Garipçiler şehrin sıradan insanını ele almışlardır. Milli Edebiyat zevk ve şiir anlayışını sürdüren şairler biçimsel özelliklere, uyaklara ve rediflere yer verirken Garipçiler bunlardan uzak durmuşlardır.
2. Melih Cevdet Anday, Orhan Veli Kanık, Oktay Rifat Horozcu hakkında yaptığınız araştırma ile konu işlenişi sürecinde edindiğiniz bilgileri kullanarak Garipçilerin Türk şiirine hangi yenilikleri getirdikle­rini aşağıya yazınız.

Garipçiler Türk şiirinde biçimsel kalıpları sistematik olarak kırarak yeni bir anlayış getirmişlerdir. Temaları Türk şiiri için oldukça devrim niteliğindedir. Şairaneliği reddeden ilk sanat anlayışı olmuşlardır. İlk defa sıradan insanı konu alan şairlerimiz Garipçilerdir.


Artikel Terkait

1 yorum var

118.sayfa 19,20a,20b,22a,22b cevaplari

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

▅ ▆ ▇ █ Öne Çıkanlar