11.SINIF EDEBİYAT KİTABI MEB CEVAPLARI SAYFA 36 ,yeni baskıya göre güncellendi

reklamlar
11.SINIF EDEBİYAT KİTABI MEB CEVAPLARI
SAYFA 36

YENİ BASKIYA GÖRE GÜNCELLENDİ1. Kürsî-i İstiğrak adlı şiirin ahenk özelliklerini (kafiye, redif, aliterasyon, ritim, kafiye şeması) tespit ederek tahtaya yazınız.

SORUNUN CEVABI İÇİN TIKLAYINIZ

2. Kürsî-i İstiğrak ile Hürriyet Kasidesinin söyleyiş tarzı bakımından birbirinden farklı olması hangi sebeplerle açıklanabilir? Tartışınız. Ulaştığınız sonuçları sözlü olarak ifade ediniz

Temalarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır.Çünkü tema vurgu ve söyleyii etkiler.3. DAĞLARDA ŞARKI SÖYLE
Al eline bir değnek,
Tırman dağlara şöyle!
Şehir farksız olsun tek,
Mukavvadan bir köyle.
Uzasan, göğe ersen,
Cücesin şehirde sen;
Bir dev olmak istersen,
Dağlarda şarkı söyle!
Necip Fazıl KISAKÜREK

a. Dağlarda Şarkı Söyle adlı şiiri oluşturan birimler arasındaki ilişki ile Kürsî-i İstiğrak adlı şiiri oluşturan birimler arasındaki ilişkiyi karşılaştırınız. Hangi şiirden bir birim çıkarıldığında şiirin bütün­lüğü bozulmaktadır? Tartışınız. Sonuçları sözlü olarak ifade ediniz.

Dağlarda Şarkı Söyle şiirinde anlatılanlar şiirin bütününe yayılmıştır.Kürsi-i İstiğrak adlı şiirde ise her birim temayı kendi taşımaktadır.Bundan dolayı Dağlarda Şarkı Söyle şiirinde bir birimin çıkarılması bütünlüğü bozar.

b) Kürsi-i İstiğrak şiirinde her birimin işlevi temayı değişik yönlerden tamamlamaktadır.


Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.