16 Oca 2016

Mahalle Kahvesi hikayesinin özeti , konusu, olay örgüsü, kişiler , yer ve zaman

Reklamlar

SAİT FAİK ABASIYANIK MAHALLE KAHVESİ HİKAYESİ
ÖZETİ:
Durum(kesit) öykücülüğünün en öneml isimlerinden olan SAİT FAİK'in , sayı­sı yüz elliyi aşan öykülerinin, konusu çoğunlukla kısa bir süre içinde gördüğü, kişiler, olaylar olduğundan, öykülerinde alışılagelen giriş-gelişme-sonuç bölümleri bulunmaz. Bu özellikleriyle bir durum öyküsü niteliği taşıyan öyküleriyle klasik yöntemden ayrılmıştır. Öyküle­rinde yakından tanıdığı, gözlemlediği kişileri okuyucu­larına tanıtır. Kişileri, yaşadıkları çevreye ve karakterle­rine uygun olarak ele alır ve anlatır. Deniz, doğa, yaşlı bir adam, bir boyacı çocuk, balıkçı kahvesi... Onun öy­külerinde sık sık rastlanan unsurlardır.Sait Faik'in Mahalle Kahvesi adlı öyküsünün konusunu , kısa özetini , kişiler ve özelliklerini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz....


Kişiler ve özellikleri:
Anlatıcı : Yalnız ve biraz meraklı bir adamdır, merhametli olduğunu söyleyebiliriz.
Kahveci : kendi halinde bir adamdır, bazen olaylara aşırı tepki vermesiyle dikkat çeker.
Genç adam: Kardeşini kötü yola düşürdüğünden çevresinde horlanan ve sevilmeyen biridir, yoksulluğu ve zavallılığı ile dikkat çeker.

Mekan :  Olaylar bir mahalle kahvesinde yaşanmıştır.
Zaman:  herhangi  bir karlı kış akşamında yaşanmıştır her şey.
Anlatıcı : olaylar birinci tekil kişi  tarafından anlatılmıştır .
Bakış açısı: kahraman anlatıcının  bakış açısı hakimdir.

HAZIRLAYAN: BEYZA BALCI


YAZAR HAKKINDA...

Artikel Terkait

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon