Sedat Umran edebi kişiliği ve eserleri maddeler halinde...

SEDAT UMRAN (1926-2013)Hayatı 
1926’da İstanbul’da doğan sanatçı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli kuruluşlarda mütercimlik yapmış ve 1974’te İzmit Sümerbank Boru Fabrikası’nda mütercim olarak çalışırken emekli olmuştur. Birçok dergide şiirleri yayınlanan şair, Almancada çok sayıda çeviriye de imza atmıştır.7 Ağustos 2013'te İstanbul'da vefat etmiştir.
haberi için tıklayınız

Edebi Kişiliği-Sanat Anlayışı 

– Eşyanın iç dünyasını yansıtarak Türk şiirine büyük bir yenilik getirmiş şairdir. Cansız nesnelerin bilinmeyen dünyalarını okuyucuyla paylaşan Umran, bilinçaltına attığı acılarını; sevinçlerini eşyanın kimliğinde dışa vurarak mutluluğa ulaşabileceğine inanmış bir sanatçıdır.
– Şiirlerinde herhangi bir ideolojik düşünce barındırmayan Umran, mısralarında ele aldığı maddeyi, gücünü ve güçsüzlüğü dile getirmek için kullanmıştır.
– Yazdığı şiirlerin konuşları son derece önemsiz ayrıntılardır. Ancak o kimsenin şiir yazmayı aklına getirmediği nesnelere şiirlerinde hayat vermiştir.
– Sedat Umran Alman şiirine özenmiş bir şairdir.
– Şiirlerinde kafiye ve mısra gibi ahenk ve ritim öğelerine pek başvurmamış, sembollere çokça yer vermiştir.


Eserleri

Şiir; Meşaleler, Leke, Gittin Taş Atarak Denizlerime, Kara Işıldak

4 yorum:

 1. Sıkı bir şair olan Sedat Umran,Bu söylediklerinizin yanısıra, nesneleri objektif olarak ele alan,sadece eşyanın ruhuna nüfüz etmeye yönelik olan şiirleride yazmıştır.Umran şiirinde dışavurumun yanısıra,kendi benini işe karıştırmadığı nesne şiirleride vardır.Örnek olarak prizma,arıların dünyası ve lokanta ilk aklıma gelenlerdir, inceleyenler daha çoğunuda bulacaklardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katkılarınız için teşekkür ederiz beyefendi ...

   Sil
 2. Sedat Umran Ustanın Alman şiirine özendiğine katılmıyorum,ama avrupadaki büyük şairleri almanca bilmesi sayesinde derinliğine inceleme fırsatı bulmuş ve şiirini beslemiştir.Sedat Umran şiire adanmışlığıyla hayranlık duyulmuş.Genç şairler üzerinde etkili olmuş bir şairimiz.

  YanıtlaSil
 3. SONSUZLUK ATI da onun en ünlü eserlerindendir...

  YanıtlaSil

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.